Materiał Partnera
Dachówki i akcesoria – jakie wybrać?

Dachówki i akcesoria – jakie wybrać?

Jako że dach jest najbardziej reprezentacyjną częścią każdego domu, wiele zachodu kosztuje inwestorów odpowiedni wybór pokrycia. Na rynku dostępnych jest wiele materiałów różniących się od siebie nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim ceną. To właśnie ten czynnik często decyduje o ostatecznym wyborze, choć nie zawsze jest to najlepsza decyzja. Na co szczególnie warto zwrócić uwagę przy wyborze materiałów dachowych?

Pewny dach to nie tylko ostateczne pokrycie

Należy pamiętać o tym, że wzniesienie dachu jest procesem wieloetapowym. To, co widzi się później, jako pokrycie jest jedynie efektem całości prac. Dach musi przede wszystkim spełniać funkcję użytkową, dopiero później estetyczną. Ważne jest przede wszystkim to,
z jakiego typu dachem ma się do czynienia. Istnieją dachy kopertowe, dwuspadowe, namiotowe, płaskie oraz mansandrowe. Choć różnią się od siebie wyglądem, łączy je wspólny mianownik. Wszystkie potrzebują odpowiedniej warstwy wstępnego krycia.
W przypadku dachów deskowanych będzie to papa, w przypadku pozostałych – membrana dachowa. Najlepsze materiały tego typu można kupić w specjalistycznych hurtowniach. Z pewnością do takich należy firma Transfrank Sp. z o.o. Dzięki swojemu doświadczeniu firma od wielu lat zapewnia swoim klientom dostęp do najwyższej jakości materiałów dachowych. Posiada również spore zaplecze magazynowe, a sprawy trudne i nietypowe realizowane są
z dnia na dzień.

Takie rozwiązanie sprawia, że klienci zyskują nie tylko materiał, ale przede wszystkim fachowe doradztwo. Profesjonalne hurtownie budowlane gwarantują również dostęp do pozostałych akcesoriów dachowych, nawet tych najmniejszych. Mowa tu o spinkach, klamrach, klinach i obróbkach. Jedynie odpowiednio przygotowana połać może spełniać swoje podstawowe funkcje ochronne.

Dachówka betonowa czy ceramiczna?

Nieustającą popularnością ze strony klientów wciąż niezmiernie cieszy się dachówka ceramiczna. Dostępna jest w niezliczonych kolorach oraz kilkunastu kształtach. Przydaje się to szczególnie w sytuacji, w której gmina narzuca kolorystykę dachu ze względów formalnych. Dachówka ceramiczna poza tym, że ma wiele zalet, do których zaliczyć trzeba przede wszystkim jakość wykończenia powierzchni, ma również wady. Często jest nią cena – szczególnie jeżeli chodzi o tzw. dachówki kształtne. Ostatnimi czasy, popularną alternatywą dla ceramiki, stały się dachówki betonowe. Równie funkcjonalne, jak ich ceramiczny odpowiednik, charakteryzują się niższą ceną zakupu, ale niestety również niższą trwałością kolorystyczną.

Dachówki betonowe są barwione, a dachówki ceramiczne wypalane wraz z kolorem. Niemniej jednak wybór ani jednej, ani drugiej nie będzie wyborem złym. Wręcz przeciwnie. Obie spełnią doskonale swoją funkcję jako pokrycie dachowe. Trzeba tylko pamiętać, że każde z rozwiązań niesie ze sobą określony zestaw cech charakterystycznych, z którymi trzeba się liczyć.

Opracowanie:

Transfrank Sp. z o.o.

Stargard , Łabędzia 19I

Podziel się