Materiał Partnera Transport chłodniczy - po czym poznać dobrego przewoźnika?

Transport chłodniczy - po czym poznać dobrego przewoźnika?

Przewóz produktów żywnościowych oraz farmaceutycznych powinien odbywać się w specjalnych warunkach. Transport chłodniczy jest więc specyficznym gatunkiem branży logistycznej, na którą nałożonych jest wiele obostrzeń. Wybór odpowiedniego przewoźnika gwarantuje wiele korzyści dla firm specjalizujących się w produkcji tego typu towarów. W tym artykule dowiesz się po czym poznać dobrą firmę zajmującą się transportem chłodniczym.

Prawne regulacje transportu chłodniczego

Z uwagi na specyficzny rodzaj przewożonego towaru, logistyka transportu chłodniczego jest opatrzona wieloma regulacjami prawnymi. Podczas wyboru przewoźnika należy więc zwrócić uwagę na to czy dana firma stosuje się do krajowych i międzynarodowych przepisów. Głównym wyznacznikiem poświadczającym ten aspekt jest fakt podpisania umowy ATP, określającej normy przewozu produktów o krótkim czasie przydatności. Dzięki tej konwencji firmy transportowe uzyskują jasne wytyczne na temat sposobu zorganizowania transportu na każdym etapie. W dokumencie można również znaleźć informacje traktujące na temat wyposażenia pojazdów przeznaczonych do transportu chłodniczego. Wyznacza również sposoby na kontrolowanie warunków przewożenia produktów poszczególnego rodzaju. Współpraca z firmą transportową stosującą się do przepisów będzie więc korzystna pod wieloma względami.

Sposób na optymalizację transportu chłodniczego

Transport chłodniczy zakłada, że dla różnych grup produktów może być potrzebne utrzymanie nieco innej temperatury. Profesjonalne przewozy chłodnicze zapewniają klientowi umieszczanie towarów różnego typu w taki sposób, by spełnić wymagania transportowe. Specjaliści zdają sobie sprawę, iż przewóz produktów w kilku pojazdach jest nieopłacalny, zarówno dla firmy, jak i klienta. W odpowiednio przygotowanych pojazdach chłodniczych istnieje możliwość wydzielenia przestrzeni w taki sposób, by uzyskać oczekiwaną temperaturę dla danego rodzaju produktów w poszczególnych miejscach. Wybierając firmę transportową warto więc zwrócić uwagę jakimi rodzajami pojazdów dysponuje.

Transport chłodniczy - jakie produkty?

Firmy zajmujące się transportem chłodniczym zajmują się przewozem wszelkiego rodzaju produktów wymagających utrzymania niskiej temperatury podczas trwania tego procesu. Towary, które najczęściej znajdują się w pojazdach chłodniczych to:

 • wyroby mięsne i garmażeryjne,
 • mleka, sery i inne produkty odzwierzęce,
 • ryby i owoce morza,
 • warzywa,
 • owoce,
 • słodycze,
 • niektóre rodzaje leków.

Odpowiedni przewóz produktów spożywczych i farmaceutycznych zapewnia im czas przydatności gwarantowany przez producenta. Każdy rodzaj wyżej wymienionego towaru zostanie dostarczony w odpowiednich warunkach i czasie przez transport samochodowy PU Wojciech Piechowiak. Celem bieżącej regulacji odpowiedniej temperatury w pojazdach firma stosuje profesjonalne termografy.

Na co zwracać uwagę podczas wyboru przewoźnika?

Stała współpraca z zaufaną firmą transportową gwarantuje wygodę producenta oraz zachowanie pierwotnych właściwości przewożonych produktów. Wybierając transport chłodniczy warto więc zwrócić uwagę na następujące aspekty:

 • rodzaj oferowanej floty oraz wyposażenie pojazdów w niej dostępnej,
 • proponowany czas transportu produktów,
 • możliwość zabezpieczenia towaru przed uszkodzeniem podczas transportu,
 • sposób zapewniania ładunkowi odpowiedniej temperatury,
 • obecność narzędzi umożliwiających wykonanie analizy temperatury panującej wewnątrz pojazdu.

Rzetelna firma transportowa zapewnia klientowi nie tylko kompleksową obsługę w zakresie przewożenia towarów o krótkiej przydatności. Zapewnia również nowocześnie wyposażone pojazdu, jak również profesjonalne doradztwo. Godna zaufania firma transportowa zaproponuje również klientowi przejrzystą umowę, zarówno przy jednorazowej jak i stałej współpracy.

Opracowanie:

PU Wojciech Piechowiak

Opalenica , Przybyszewskiego 25

Podziel się