Materiał Partnera Czym jest autolaweta i w jakich sytuacjach warto ją wynająć?

Czym jest autolaweta i w jakich sytuacjach warto ją wynająć?

Autolaweta i laweta to dwa różne pojazdy, choć wielu kierowców uznaje, że są one tym samym. Otóż autolaweta to środek transportu, który ma na stałe przytwierdzoną lawetę. Z kolei laweta to pewnego rodzaju przyczepka, którą można przypiąć np. do samochodu osobowego. Kierowanie autolawetą i lawetą wymaga też różnych uprawnień. Zobacz, czym dokładnie różnią się te pojazdy od siebie i w jakich konkretnie sytuacjach warto skorzystać z usług wynajęcia autolawety.

Czym autolaweta różni się od lawety?

Wielu kierowców myli ze sobą autolawetę z lawetą. Często używamy tych określeń zamiennie, chociaż nie oznaczają one tego samego. Trzeba jednak zaznaczyć, że zarówno laweta, jak i autolaweta mogą być pomocne, gdy nie możemy podróżować własnym autem, np. ze względu na jego uszkodzenie. Autolaweta to pojazd, który niejako jest połączeniem lawety z samochodem. Służy ona do transportowania innych pojazdów (motocykli, samochodów, quadów), aczkolwiek można na niej przewozić także inne rzeczy – meble itp. Oczywiście na lawecie również możemy przewozić różne rzeczy, jednakże nie zawsze możliwe jest transportowanie innego samochodu. Różnice znajdziemy także w przepisach ruchu drogowego. Autolawetą mogą poruszać się kierowcy, którzy posiadają uprawnienia kategorii B, o ile łączna masa pojazdu wraz z ładunkiem nie przekracza 3500 kg. Natomiast do kierowania pojazdem z lawetą niezbędne jest posiadanie uprawnień kategorii B+E.

Wynajem autolawety – kiedy się opłaca?

Wypożyczenie autolawety to jedna z najlepszych opcji w wielu sytuacjach, jakie mogą spotkać nas na drodze. Z takich usług korzystamy przede wszystkim, gdy podczas jazdy przytrafi nam się awaria samochodu i niemożliwe jest dalsze podróżowanie. Zazwyczaj po autolawetę dzwonimy, gdy jesteśmy daleko od miejsca zamieszkania i nie ma innego sposobu na dotarcie do domu albo warsztatu samochodowego. Firmy transportowe oferujące wynajem autolawety, w tym Dar-Trans z Bielan w województwie mazowieckim, dość często przyjmują też zgłoszenia od osób, które były uczestnikami wypadku drogowego lub stłuczki. Samochód po takich zdarzeniach nie zawsze nadaje się do dalszej jazdy, a podróżowanie nim nie zawsze jest bezpieczne, ponieważ na pierwszy rzut oka nie widać wszystkich uszkodzeń. Z tego względu najlepszym wariantem jest odwiezienie go do mechanika na autolawecie.

Wypożyczenie autolawety to usługa, z której korzystamy także wtedy, gdy jesteśmy poza miejscem zamieszkania, a zgubiliśmy kluczyki do naszego samochodu. W takich sytuacjach nie pomoże nawet awaryjne otwieranie samochodu, ponieważ bez kluczyka niemożliwe jest uruchomienie silnika. Dzięki autolawecie bezpiecznie dojedziemy do domu, gdzie otworzymy auto i uruchomimy je za pomocą kluczyka zapasowego. Wynajem autolawety jest też opłacalny w przypadku sprowadzania auta z zagranicy, ponieważ nie musimy od razu załatwiać wszelkich spraw związanych z jego rejestracją, czy też kupnem ubezpieczenia.

Opracowanie:

DAR-TRANS Dariusz Zbróg

Bielany 17

  • tel. 511 780 510

Podziel się