Materiał Partnera Czym są usługi geotechniczne?

Czym są usługi geotechniczne?

W branży budowlanej, szczególnie jeżeli chodzi o większe inwestycje, niezwykle istotną rolę odgrywa jakość gruntu, na której ma stanąć budowla. Choć na pierwszy rzut oka wszystko może wydawać się jak najbardziej w porządku, kilkadziesiąt centymetrów pod ziemią może znajdować się spore zagrożenie dla prawidłowego funkcjonowania konstrukcji. Do kogo zwrócić się o pomoc przy ocenie stanu gruntu inwestycyjnego i nie tylko?

Fachowa ocena geotechniczna

Do profesjonalnego przygotowania opisu geotechnicznego działki potrzeba zarówno wykwalifikowanych specjalistów, jak i specjalistycznego sprzętu. Z prośbą o pomoc warto zwrócić się zatem do doświadczonych firm. Do takich zdecydowanie zalicza się firma Geopro, która od wielu lat zajmuje się fachowym doradztwem w sprawie oceny jakości gruntów. Cechą rozpoznawalną firmy jest rzeczowe i indywidualne podejście do każdego ze zleceń. Dlaczego rzetelny opis geotechniczny jest tak ważny? Powód jest bardzo prosty. Może okazać się, że na działce przeznaczonej do zakupu pod inwestycję, panują bardzo nieprzyjazne warunki gruntowo-wodne. Każdy inwestor musi wtedy wziąć pod uwagę, że zakres i koszty prac ziemno-fundamentowych zdecydowanie wzrosną. Zbyt wysokie koszty wzniesienia konstrukcji powstrzymały już niejedną budowę. Do przeprowadzenia takich badań potrzebne jest nowoczesne zaplecze laboratoryjne, które oczywiście najlepsze firmy posiadają. Co zatem w sytuacji, gdy inwestor chciałby w profesjonalny sposób dokonać analizy zanieczyszczenia gruntu?Badania zanieczyszczeń gruntowych

Firmy, które świadczą zakres usług związanych z geotechniką, proponują swoim klientom również możliwość przebadania gruntu pod względem zanieczyszczeń. Wg obowiązującego Rozporządzenia pobiera się powierzchniowe próby gruntu z głębokości 0,00-0,25 m oraz głębsze z głębokości 0,75-1,00 m. Obecnie dzieli się działkę na sekcje o określonej powierzchni. 

Firmy zalecają również pobranie próbki z wód gruntowych. Badania przeprowadzane są przede wszystkim na obecność metali ciężkich takich jak ołów, rtęć, kadm oraz substancje ropopochodne (oleje, benzyny). Badania zanieczyszczenia gruntu ważne są z tego względu, że każdy z metali ciężkich ma zdolność do systematycznego kumulowania się w organizmie człowieka. Występowanie metali ciężkich w gruncie i substancji ropopochodnych, na którym miałaby stanąć inwestycja, stanowiłoby zagrożenie dla zdrowia pracujących tam ludzi.

Dzięki badaniom geotechnicznym oraz możliwości stwierdzenia w gruncie obecności zanieczyszczeń można uniknąć wielu niedogodności w przyszłości. Są to sprawy, które w momencie, gdy się je zbagatelizuje, na pewno prędzej czy później o sobie przypomną.

Opracowanie:

Geopro Joanna Remiszewska

Warszawa , Juliusza Słowackiego 27/33 lok. 94

Podziel się