Materiał Partnera Kontrola zagęszczenia gruntu przy użyciu lekkiej płyty dynamicznej

Kontrola zagęszczenia gruntu przy użyciu lekkiej płyty dynamicznej

Lekka płyta dynamiczna to urządzenie wykorzystywane w geologicznych pomiarach gruntu służące do kontroli zagęszczenia gruntu. Wykorzystywana jest tym samym do oceny nośności podłoża. Do jej zalet należą przede wszystkim precyzja oraz niezawodność. Niewątpliwym atutem jest też długi cykl życia urządzenia (średnio kilkanaście lat) a przez to niski koszt użytkowania płyty dynamicznej. Gdzie znajduje zastosowanie i jak przebiega jej użycie? O tym piszemy w poniższym artykule.

Zastosowanie lekkiej płyty dynamicznej

Lekka płyta dynamiczna, czyli płyta obciążana dynamicznie, wykorzystywana jest do wyznaczania dynamicznego modułu odkształcenia Evd. Dzięki niej możliwa jest szybka kontrola zagęszczenia oraz ocena nośności podłoża. Lekka płyta dynamiczna stosowana jest do badania parametrów osiadania gruntu oraz prędkości osiadania.

Użycie jest proste i polega na dynamicznym obciążaniu płyty o średnicy 30 cm, natomiast odczyty zapisywane są przez elektroniczny rejestrator. Wyniki mogą wyświetlane na nim lub drukowane. Oceny zagęszczenia gruntu można zatem dokonać bezpośrednio po pomiarze. Przy pomocy lekkiej płyty dynamicznej badane są powierzchniowe warstwy podłoża – do głębokości 0,5 m. Głębsze warstwy gruntu mogą być mierzone po umieszczeniu płyty dynamicznej w szurfach otworach badawczych.

Urządzenie to znajduje szerokie zastosowanie wszędzie tam, gdzie konieczna jest kontrola zagęszczenia gruntu – pod posadzkami czy fundamentami. Często wykorzystywane jest w budownictwie drogowym, na przykład podczas budowy autostrad czy dróg ekspresowych.

Lekkie płyty dynamiczne w użyciu

Płyta obciążana dynamicznie została skonstruowana w Niemczech i tam jest produkowana przez HMP Magdeburger Prüfgerätebau GmbH. Na szczególną uwagę zasługują dwa modele, które znajdziemy w ofercie firmy Geolab, dystrybutora profesjonalnego sprzętu geotechnicznego i pomiarowego.

Pierwszym jest lekka płyta dynamiczna HMP LFG 4 do badania zagęszczenia podłoża. Wyposażona jest ona w elektroniczny komputer rejestrujący, który pozwala na bezprzewodową komunikację z modułem GPS. W pamięci urządzenia zapisać może do 500 cykli pomiarowych, natomiast panel nawigacyjny ma intuicyjną obsługę. Dzięki złączu USB możliwe jest ponadto podłączenie do rejestratora pamięci zewnętrznej.

Model ten występuje w kilku wariantach:

  • w wersji podstawowej;
  • z oprogramowaniem do archiwizacji i ewaluacji danych;
  • z drukarką;
  • z drukarką i oprogramowaniem;
  • z oprogramowaniem na PC, drukarką i odbiornikiem GPS w systemie Bluetooth.

Dostępny Urzadzenie dostępne jest też z dwoma rodzajami obciążników – o wadze 10 i 15 kg.

Model premium to Lekka dynamiczna płyta HMP LFG Pro , która również służy do określania nośności oraz kontroli zagęszczenia gruntu. Rejestrator komputerowy w tym modelu wyposażony jest w duży, kolorowy wyświetlacz 3,5’’, sensor świtała, moduł GPS wraz z systemem Bluetooth. Pamięć wewnętrzna komputera może pomieścić nawet 1000 cykli pomiarowych, wydajność gwarantują natomiast 32-gigowy procesor oraz baterie akumulatorowe.

Płyta HMP LFG Pro również dostępna jest w kilku wersjach:

  • ze zintegrowanym systemem GPS;
  • z systemem GPS i oprogramowaniem komputerowym;
  • z systemem GPS i drukarką;
  • z drukarką, oprogramowaniem komputerowym i systemem GPS.

Ponadto model ten ma funkcję przesyłania danych do sieci internetowej za pomocą smartfona.

Opracowanie:

Geolab Sprzęt geotechniczny i pomiarowy Paweł Szkurłat

Warszawa , Szosa Lubelska (d.Wesoła) 4

Podziel się