Materiał Partnera Co warto wziąć pod uwagę przy rozmieszczaniu gniazdek elektrycznych?

Co warto wziąć pod uwagę przy rozmieszczaniu gniazdek elektrycznych?

Gniazdka elektryczne w naszym domu powinny być tak rozmieszczone, aby można było do nich podłączyć wszystkie urządzenia i zminimalizować konieczność korzystania z przedłużaczy. Remont lub budowa nowego domu to doskonała okazja, aby dobrze przemyśleć ich rozmieszczenie tak, aby w przyszłości korzystanie z dostępu do prądu było jak najwygodniejsze i aby zminimalizować ilość widocznych przewodów.

Planowanie rozmieszczenia sprzętów na stałe podłączonych do prądu

Po pierwsze, zanim rozplanujemy miejsce instalacji gniazdek elektrycznych, powinniśmy wiedzieć, gdzie staną poszczególne sprzęty AGD i RTV, które na stałe będą podłączone do sieci elektrycznej. Najlepiej jest bowiem umieścić gniazdka w jak najbliższej do nich odległości oraz, w miarę możliwości, ukryć je za meblami czy elementami dekoracji. Dzięki temu wyeliminujemy widoczne na zewnątrz kable i przewody, które prezentują się niezbyt estetycznie. Należy także znać dokładną liczbę sprzętów oraz ilość gniazdek potrzebnych do ich obsługi. To pozwoli nam także zrezygnować z przedłużaczy i podłączania dodatkowych listew. Ważny jest też oczywiście ich wygląd i to, jak komponują się z wystrojem całego wnętrza – dlatego też warto zaopatrywać się w gniazdka u dystrybutorów, których oferta jest szeroka, tak jak np. w sklepie internetowym Elektryk.pl.

Gniazdka potrzebne do obsługi sprzętu do sprzątania i innych urządzeń

Warto jest także rozplanować miejsce, w których umieścimy dodatkowe gniazdka służące do obsługi sprzętu podłączanego tymczasowo. Mowa tu np. o gniazdkach potrzebnych do obsługi odkurzacza i innych urządzeń sprzątających. Warto także pomyśleć o umieszczeniu gniazdek w pobliżu stolika nocnego w sypialni, gdzie będziemy mogli podłączyć telefon do naładowania na noc. Nie należy także zapominać o gniazdkach elektrycznych w łazience. Potrzebne będzie np. gniazdko do podłączenia pralki oraz dodatkowe gniazdka w pobliżu zlewu, do których podłączymy suszarkę do włosów, szczoteczkę elektryczną, maszynkę do golenia itp. Pamiętajmy także, że zawsze warto umieścić dodatkowe gniazdko, które nie będzie używane, niż zaplanować ich zbyt małą ilość i musieć później korzystać z przedłużaczy czy przełączać poszczególne urządzenia.

Wysokość umieszczenia gniazdek elektrycznych

Samo rozplanowanie rozmieszczenia gniazdek to jednak nie wszystko. Należy się bowiem także zastanowić, na jakiej wysokości powinny być one umieszczone. Zasadą jest, że gniazdka w kuchni powinny być umieszczone na wysokości ok. 15 cm nad blatem roboczym. Pozwoli to na bezpieczne podłączenie do nich sprzętu kuchennego oraz na wygodne korzystanie z gniazdek. Ważne jest także, aby gniazdka były umieszczone z dala od zlewu i miejsc, gdzie jest woda. Pozostałe gniazdka standardowo umieszcza się na wysokości ok. 20 cm nad podłogą, ale możemy zainstalować je także wyżej, by mnie musieć się schylać.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas