Materiał Partnera Aparatura modułowa – rodzaje zabezpieczeń

Aparatura modułowa – rodzaje zabezpieczeń

Aparatura modułowa obejmuje wiele różnych urządzeń. Spełniają one różnorodne funkcje. Tworzone są w taki sposób, by możliwe było integrowanie ich z pracami instalacyjnymi. Dzięki aparaturze modułowej system pracuje bezpieczniej i szybciej, staje się bardziej wydajny. Mówiąc ogólnie, bezpieczniejsze i wydajniejsze staje się korzystanie z energii elektrycznej. Najważniejsze elementy aparatury modułowej to wyłączniki nadprądowe i różnicowoprądowe.

Wyłączniki nadprądowe

O wyłącznikach nadprądowych mówi się, że to urządzenia, bez których nie ma prawa istnieć żadna sieć elektryczna. Wyłączniki nadprądowe potocznie nazywamy bezpiecznikami, choć często nie kojarzymy ze sobą tych dwóch nazw, jeśli elektryka nie jest nam bliska. Montujemy je zwykle na początku każdej autonomicznej sieci. Dzięki bezpiecznikom możliwa jest praca całości, gdy następuje awaria poszczególnych segmentów. Na przykład: nie tracimy prądu w gniazdkach, gdy "wybije bezpiecznik" odpowiedzialny za światło w naszym domu - dowiadujemy się w Auto Elektro Serwisie z Katowic. Wyłączniki nadprądowe montowane są nie tylko w domach i mieszkaniach, ale i w samochodach, by instalacja elektryczna była bezpieczna. Wszystkie wyłączniki nadprądowe mają tzw. wyzwalacze - jeden z nich to wyzwalacz zwarciowy, drugi to wyzwalacz przeciążeniowy. Pierwszy jest zwykle elektromagnetyczny lub elektroniczny. Kiedy przewody dotkną się, wywołując zwarcie, bezpiecznik wyłącza układ i nie doprowadza prądu do uszkodzonego miejsca. Drugi wyzwalacz związany jest z wartością podaną na wyłączniku nadprądowym - im mniejsza jest wartość, tym bardziej czułe jest dane urządzenie.

Wyłączniki różnicowoprądowe

Wyłącznik różnicowoprądowy również pełni funkcję zabezpieczenia w instalacji elektrycznej. Ma za zadanie wyłączyć zasilanie w skrajnym przypadku, kiedy prąd różnicowy przekroczy ustaloną wartość. Gdyby zasilanie nie zostało wyłączone, moglibyśmy mieć do czynienia z zagrożeniem pożarowym. Dobrze jest wiedzieć, że zarówno w budynkach, jak i w samochodach, stosowane są specjalne systemy ochrony przeciwpożarowej. Na ogół funkcjonowanie poszczególnych elementów, które zaliczamy do aparatury modułowej, realizowane jest na dwa sposoby. W niektórych przypadkach wymagane jest ręczne przełączanie modułów, w innych natomiast funkcje spełniane są automatycznie. Dzięki temu aparatura modułowa znacznie zwiększa wydajność instalacji i poprawia jej bezpieczeństwo, dlatego jest ona tak istotna. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas