Materiał Partnera Co warto wiedzieć o domowych instalacjach elektrycznych?

Co warto wiedzieć o domowych instalacjach elektrycznych?

We współczesnym świecie prąd jest jak powietrze. Korzystamy z niego nieustannie zapalając światło, korzystając ze sprzętów AGD i RTV, domofonów czy systemów alarmowych. O czym należy pamiętać, aby instalacja elektryczna była dla nas bezpieczna i służyła nam na długie lata? Dlaczego koniecznie jej projektowaniem i instalacją powinni się zająć specjaliści?

Czynniki wpływające na bezpieczeństwo instalacji elektrycznej

Domowa instalacja elektryczna, aby była bezpieczna, musi być wykonana zgodnie z obowiązującymi przepisami, z odpowiednio dobranymi elementami i urządzeniami. Wyróżniamy kilka obowiązujących zasad, które wpływają na większe bezpieczeństwo podczas użytkowania instalacji elektrycznej. Przykładowo, nie używa się już przewodów aluminiowych, ale miedziane. Aby nie doszło do przeciążenia instalacji elektrycznej, bardzo ważne jest zadbanie o stworzenie odpowiedniej ilości obwodów elektrycznych. Wyróżniamy obwody jednofazowe i trójfazowe. Te mniejsze montujemy do użytkowania pralki czy zmywarki, obwody trójfazowe z kolei tam, gdzie potrzebna jest duża ilość energii na użytkowanie urządzeń (pobierających duże dawki prądu) typu kuchnia elektryczna czy piec. Standardowo, przyjmuje się, że w mieszkaniach o metrażu nieprzekraczającym 45 metrów kwadratowych, należy zamontować do trzech obwodów elektrycznych, a z kolei w mieszkaniu większym niż 75 metrów kwadratowych, od 5-7 obwodów. Istotna jest także powierzchnia pomieszczeń, w których zamieszczamy obwody. Przyjmuje się, że w kuchni wymagana jest większa ilość obwodów (do 9), a w pokojach do 5. Dodatkowym czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo są zabudowy w miejscach bardziej narażonych na porażenie (np. łazienka).

Dlaczego instalację elektryczną powinni montować specjaliści?

Instalację elektryczną może zakładać tylko osoba posiadająca specjalne uprawnienia elektryczne. Pomoże to uniknąć wielu błędów, które mogą mieć przykre konsekwencje. Elektyk dobierze odpowiednie przewody w stosunku do gniazd i włączników. Zamontuje tablicę rozdzielczą w miejscu łatwo dostępnym. Warto pamiętać, aby w rozdzielnicy zostawić miejsce na jakeś dodatkowe obwody, które mogą się przydać. Ponadto, tablica powinna zawierać wyłączniki różnicowoprądowe oraz ochronnik przepięciowy, który ochrania instalacje przed konsekwencjami uderzenia pioruna. Warto również pamiętać o lampkach kontroli zasilania oraz wyłączniku głównym, który pozwoli nam szybko wyłączyć prąd. Aby instalacja elektryczna służyła nam na wiele lat oraz była bezpieczna, warto zaufać specjalistom z El-Serwis, którzy zajmą się kompleksowym projektem instalacji elektrycznej. Dzięki specjalistom możemy dobrać odpowiednią instalację oświetleniową, a także coraz częściej spotykane w nowoczesnym budownictwie – systemy inteligentnego budynku.

Opracowanie:

El Serwis

Barlinek , Lipowa 5

Podziel się