Materiał Partnera Montaż przewodowego systemu alarmowego

Montaż przewodowego systemu alarmowego

Pomimo tego, iż na rynku oferowane są już systemy alarmowe oparte o sygnały radiowe lub Wi-Fi, czyli technologię bezprzewodową, większość inwestorów nadal wybiera rozwiązania wymagające tworzenia okablowania. Są one bowiem tańsze i nie tak bardzo złożone w przygotowywaniu, jakby mogło się wydawać. Dobre firmy elektroinstalacyjne dbają o to, aby nie naruszać ścian w dużym zakresie. Stawiają one zatem na najwyższą estetykę montażową.

Jak montowane są systemy alarmowe?

Nie ma jednego uniwersalnego schematu montażu systemu alarmowego. Wszystko zależy to od warunków technicznych obiektu, spodziewanych efektów funkcjonalnych oraz estetycznych, a także od instrukcji instalatora, obsługi centrali alarmowej, sygnalizatorów, czujek, detektorów oraz innego osprzętu. Istotny jest zatem złożony projekt, który przygotować mogą tylko najlepsze pracownie elektroinstalacyjne. Wielokrotnie wdrażają one rozwiązania oparte również o wysoki poziom automatyzacji, również w ramach idei Smartdomu. Takie usługi przyłączeniowe zapewnia firma ELEKTRON, która oferuje montaż alarmów dla domów, mieszkań, biur, urzędów, a także budynków wielkopowierzchniowych.

Warto wiedzieć! Już w fazie budowy domu powinieneś zadbać o stworzenie odpowiedniego obwodu dla systemu alarmowego, który w późniejszy czasie łatwiej będzie wdrożyć. Tworzenie właśnie obwodów „na zapas” to ważne działanie projektowe w zakresie elektroinstalatorstwa.

Montaż systemu alarmowego w pigułce

Pomimo tego, że każdy system alarmowy i warunki techniczne obiektu wyznaczają inny zakres instalacji, można dzisiaj wyodrębnić działania, które są wykonywane przy każdej inwestycji. Mowa zatem o:

  1. Wybraniu miejsca do montażu centrali, czujników alarmowych, sygnalizatorów;
  2. Zamontowaniu centrali, która musi być podłączona do sieci 230V, a często także do linii telefonicznej;
  3. Opisaniu oraz doprowadzeniu przewodów do centrali;
  4. Podłączeniu przewodów do centrali według odpowiednio dostosowanego schematu ideowego;
  5. Podłączeniu zasilania centralni – mowa najczęściej o akumulatorach;
  6. Kalibrowaniu zegarów centrali i innych mechanizmów oraz podzespołów zautomatyzowanych;
  7. Programowaniu alarmu;
  8. Sprawdzeniu poprawności pracy systemu alarmowego, stosując różnego rodzaju testy;
  9. Zabezpieczeniu alarmu odpowiednimi hasłami serwisowymi oraz kodami użytkowników.

Jak można zauważyć montaż alarmu to działanie, które podejmują tylko specjaliści. Nie powinno się takich systemów tworzyć na własną rękę. Uszkodzenie w takim przypadku gotowe! Elektroinstalatorzy pomogą Ci również we wdrożeniu alarmu bezprzewodowego, monitoringu, oraz domofonu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas