Artykuł sponsorowany Jakie przewody stosuje się w liniach energetycznych?

Jakie przewody stosuje się w liniach energetycznych?

Skutkiem rozwoju gospodarczego kraju jest zwiększone zapotrzebowanie na energię elektryczną. Dotyczy ono zarówno pojedynczych gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorstw, zakładów produkcyjnych oraz instytucji państwowych. Aby zaspokoić rosnący popyt na prąd, konieczna jest rozbudowa lub modernizacja napowietrznych linii energetycznych. Jakie przewody się w nich stosuje?

Jakie są kategorie linii napowietrznych?

Napowietrzne linie energetyczne dominują wśród linii przesyłowych.  Umożliwiają przesył energii elektrycznej na duże odległości. Przez to, że prowadzi się je przez rozległe tereny, przewody narażone są na działanie niesprzyjających czynników atmosferycznych i środowiskowych, które trzeba uwzględnić w procesie projektowania, budowy i użytkowania linii napowietrznych. Jeżeli chodzi o pełnione przez nie funkcje, to linie elektroenergetyczne można podzielić na linie przesyłowe i rozdzielcze. Funkcjonuje również podział sieci ze względu na napięcie znamionowe. Wygląda on następująco:

  • kategoria I – linie o napięciu znamionowym 220kV i wyższym,
  • kategoria II – linie o napięciu znamionowym wyższym niż 1kV, których nie wlicza się do kategorii I,
  • kategoria III – linie o napięciu znamionowym 1kV i niższym.

Czym powinny cechować się przewody stosowane w napowietrznych liniach energetycznych?

Kable stosowane do przesyłu energii elektrycznej w liniach napowietrznych muszą sprostać licznym wymaganiom elektrycznym i mechanicznym. Jak informuje specjalista z firmy MR INSTAL Makowski – przewody powinny charakteryzować się możliwie jak najmniejszą rezystancją. W znacznym stopniu ogranicza to straty energii i minimalizuje spadek napięcia. Niska wartość rezystancji zapewnia również lepszą ochronę przeciwpożarową. Właściwości mechaniczne przewodów mają wpływ na ich zachowanie w przęśle.  Dlatego też kable muszą cechować się odpowiednimi parametrami, takimi jak wytrzymałość na rozciąganie, odporność na wysokie i niskie temperatury czy dobrze dobrany ciężar i średnica.

Jak zbudowane są przewody w napowietrznych liniach energetycznych?

Kable w napowietrznych sieciach przesyłowych wykonane są z warstwy przewodzącej prąd elektryczny oraz rdzenia. Warstwa przewodząca energię elektryczną stworzona jest najczęściej z aluminiowych drutów o okrągłym przekroju. Rdzeń zbudowany jest zaś z drutu stalowego, co zapewnia pojedynczemu kablowi optymalną wytrzymałość mechaniczną. Jakie przewody zazwyczaj stosuje się do budowy napowietrznych linii elektroenergetycznych w Polsce? Eksperci polecają przewody typu ACSR, ACAR, AAAC i HTLS. Rodzaj kabli wybiera się na podstawie charakterystyki danej linii przesyłowej.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas