Artykuł sponsorowany Co warto wiedzieć na temat geodezyjnego podziału działki?

Co warto wiedzieć na temat geodezyjnego podziału działki?

Osoby, które posiadają jedną dużą działkę budowlaną często szukają odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób legalnie podzielić ją na kilka mniejszych parceli. Nie wystarczy bowiem postawić paru kresek na mapie, by uznać procedurę za zakończoną powodzeniem. Sprawa podziału działek budowlanych jest dużo bardziej skomplikowana i wymaga współpracy z doświadczonym geodetą. Ponadto jest ona również zawiła od strony prawnej.  O czym trzeba pamiętać decydując się na geodezyjny podział nieruchomości?

Etapy podziału nieruchomości

Głównym powodem, dla którego wiele osób decyduje się na geodezyjny podział nieruchomości jest fakt, że kilka mniejszych działek budowlanych dużo łatwiej jest sprzedać niż jedną dużą. Często sprzedaż kilku parceli o mniejszych wymiarach jest również o wiele bardziej opłacalna z ekonomicznego punktu widzenia. Zresztą nie zawsze chodzi tylko o zysk. Geodezyjny podział działki jest konieczny także w przypadku, kiedy np. rodzeństwo pragnie wybudować się na jednym gruncie, lecz z wyznaczeniem granic każdego gospodarstwa. Procedura podziału nieruchomości składa się z trzech etapów:

  • geodezyjnego,
  • ewidencyjnego,
  • prawnego.

Już na samym początku konieczne będzie skorzystanie z usług dobrego biura geodezyjnego takiego jak np. Fabia, które zlokalizowane jest w Sępólnie Krajeńskim. Specjalista dokona stosownych pomiarów, dzięki którym możliwe będzie wyodrębnienie pojedynczych działek i ustalenie ich granic. Opracowania przygotowane przez geodetę muszą znaleźć się w dokumentacji, którą należy przedstawić organowi odpowiadającemu za ewidencję danej nieruchomości. Jeżeli urzędnicy nie wykryją żadnych nieprawidłowości, oznacza to, że możemy przystąpić do ostatniego etapu podziału nieruchomości –  etapu prawnego.

Fakty na temat geodezyjnego podziału nieruchomości

Podział działki budowlanej musi być przeprowadzony zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi. Niektórzy klienci geodetów przychodzą już z gotowym pomysłem na to, jak daną działkę chcieliby podzielić. Niestety nie zawsze taki plan da się urzeczywistnić. Specjalista zmuszony jest bowiem działać w oparciu o liczne procedury i wymogi, które regulują wszystkie jego działania dotyczące rozparcelowania danego terenu. Trzeba też zdawać sobie sprawę z tego, że nie każdą działkę budowlaną da się podzielić. Niekiedy jest to po prostu niemożliwe ze względu na uwarunkowania terenowe czy przepisy prawne. Istotne jest także to, że daną parcelę można dzielić kilkukrotnie. Częstym problemem przy podziale działek jest uzyskanie zgody współwłaścicieli. Jest ona konieczna, by móc w ogóle zapoczątkować całą procedurę. Zgoda musi być pisemna i dobrowolna.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas