Artykuł sponsorowany Geodezyjny podział działki – jakich błędów unikać?

Geodezyjny podział działki – jakich błędów unikać?

W sytuacji gdy zamierzamy sprzedać bądź przepisać na rzecz bliskich części działki konieczne staje się dokonanie jej podziału. W takim przypadku należy zwrócić się do geodety, który przygotuje wstępny projekt podziału, sporządzi dokumentację do geodezyjnego podziału nieruchomości, aby ostatecznie wytyczyć nowe granice działek. Warunkiem możliwości dokonania podziału działki, jest zgodność planowanego podziału z warunkami w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego gminy. Przy czym pamiętać należy, że każda gmina ma własny Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego.

Okoliczności podziału działki

Podziały działek są wykonywane przede wszystkim w celu realizacji inwestycji budowlanej bądź też przepisania albo sprzedaży ziemi. Celem procesu jest wyodrębnienie z jednej nieruchomości dwóch lub większej ilości mniejszych parceli. W efekcie uzyskują one nowe granice oraz nową powierzchnię. Całość prac musi zostać udokumentowana w tak zwanym operacie technicznym, na podstawie którego uzyskuje się decyzję o zatwierdzeniu projektu podziału. Dokumentacja ta jest przekazywana do Państwowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego. Na podstawie decyzji o zatwierdzeniu projektu podziału dokonywane są zmiany w rejestrze ewidencji gruntów i budynków. Po tych czynnościach można już sporządzić akt notarialny, na podstawie którego następuje faktyczne przeniesienie własności nieruchomości. Podział taki wykonywany jest przez geodetów na podstawie odpowiedniej dokumentacji oraz pomiarów nieruchomości w terenie. Usługi tego typu świadczy między innymi pracownia geodezyjna Art-Land, wykonująca prace na terenie województwa lubelskiego.

Wymagane formalności

Aby podział przebiegł w miarę możliwości sprawnie i bez komplikacji, warto pamiętać, że pod wnioskiem dotyczącym podziału gruntu muszą podpisać się wszystkie osoby, które dysponują prawami do  nieruchomości (właściciele, współwłaściciele). Należy złożyć także pełną dokumentację geodezyjną wraz ze wstępnym podziałem działki. Aby uniknąć błędów, najlepiej skorzystać z usług uprawnionego geodety, który ma doświadczenie w tej dziedzinie. Przede wszystkim zajmie się stworzeniem i opracowaniem dokumentacji geodezyjnej, w skład której wchodzą między innymi: protokół przyjęcia granic nieruchomości, szkic przebiegu granic nieruchomości czy te z mapa z projektem podziału nieruchomości. Geodeta wyznaczy i utrwali na gruncie punkty graniczne nieruchomości. Tylko w ten sposób podział nieruchomości będzie wykonany zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

Podział działki a miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego gminy (MPZP) stanowi podstawę do przeprowadzenia właściwego podziału. Dokument ten zawiera informację na temat minimalnych wielkości nowoprojektowanych działek, układu dróg dojazdowych, a także ich przeznaczenia działek – tereny mieszkaniowe, tereny zabudowy zagrodowej, tereny rekreacyjne, leśne, rolnicze, inwestycyjne, etc. Wniosek wraz ze wstępnym podziałem nieruchomości jest weryfikowany pod kątem zgodności z MPZP przez właściwy miejscowo organ gminy. Może być on zaopiniowany negatywnie, jeśli parametry planowanych do wydzielenia nieruchomości (działek) nie są zgodne z zapisami planu zagospodarowania (MPZP) lub linie podziału nie pokrywają się z liniami rozgraniczającymi tereny o różnym przeznaczeniu w planie zagospodarowania. W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla danej nieruchomości  podział wykonywany jest w oparciu o decyzję o warunkach zabudowy oraz przepisy odrębne. W sytuacji, gdy MPZP jest w trakcie uchwalania, procedura podziału zostaje zawieszona do chwili jego zatwierdzenia.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas