Artykuł sponsorowany Co w domu zasilić można za pomocą ogniw fotowoltaicznych?

Co w domu zasilić można za pomocą ogniw fotowoltaicznych?

Ogniwa fotowoltaiczne cieszą się coraz większą popularnością. Rozwiązanie to jest energooszczędne i ekologiczne, dając możliwość wytworzenia czystej energii dla potrzeb własnego gospodarstwa domowego.  W ten sposób można bez ponoszenia dodatkowych, regularnych kosztów, wykorzystywać wytworzony prąd do zasilania wszystkich urządzeń w gospodarstwach domowych, czyniąc je budynkami oszczędzającymi energię i generującymi niskie koszty użytkowania.

Fotowoltaika – czy sprawdza się w Polsce?

Zanim zdecydujemy się na montaż ogniw fotowoltaicznych na swoim domu, warto zdobyć o nich nieco więcej informacji. Jednym ze stawianych przez inwestorów pytań jest efektywność takiego rozwiązania w Polsce. Pochmurna pogoda to bowiem według wielu osób problem, który skutecznie obniży pozyskiwanie energii przez ogniwa fotowoltaiczne. Jak się jednak okazuje, dni słonecznych w naszym kraju jest wystarczająco dużo, by wygenerować prąd pozwalający zasilić niezbędne urządzenia w domu przez cały rok.                                                                                                                 

Konieczne jest jednak odpowiednie przygotowanie całej instalacji, co warto powierzyć specjalistom. Firma Grund zajmuje się kompleksową obsługą takiego przedsięwzięcia: doradztwem, wyceną, projektem oraz montażem ogniw fotowoltaicznych, uprzednio wybierając odpowiednie rozwiązanie dla danego domu. Uwzględnia każdorazowo indywidualne potrzeby jego użytkowników, ilość zużywanej obecnie lub przewidzianej do zużycia energii oraz ewentualne planowane przyszłe wydatki energetyczne (montaż klimatyzatora, pompy ciepła itp.). Czy zatem fotowoltaika sprawdza się w Polsce? Zdecydowanie tak. Nawet zimą przy minusowych temperaturach promieniowanie słoneczne jest zamieniane na energię. Coraz efektywniejsze moduły PV oraz coraz bardziej nowoczesne rozwiązania pozwalają na generowanie większej ilości energii z tej samej powierzchni panela. Oczywiście zimą produkcja własnego prądu jest dużo niższa niż latem, ale nadwyżki oddawane do sieci podczas najbardziej słonecznych miesięcy do sieci, służą potem domownikom w miesiącach zimowych.  Służy do tego licznik dwukierunkowy montowany przez operatora sieci energetycznej. Aby najlepiej zoptymalizować produkcję prądu z własnej instalacji warto też rozważyć zainstalowanie systemu z optymalizatorami mocy, które firma Grund stosuje na większości swoich instalacji.

Co w domu można zasilić za pomocą fotowoltaiki?

Darmowa energia – źródło prądu dla wielu urządzeń domowych

Energia pochodząca z promieniowania słonecznego jest w pełni darmowa. Sprawia to, że koszt montażu ogniw fotowoltaicznych stosunkowo szybko się zwraca. Dodatkowo ogólnopolskie programy dotacji jak „mój prąd” oraz lokalne dofinansowania w gminach i możliwość odpisu od podatku dochodowego sprawiły, że zwrot nakładów to obecnie 5-7 lat co przy założonej minimalnej żywotności instalacji na 25 lat jest bardzo krótkim okresem. Dobrze dobrana wielkość instalacji pozwala na zminimalizowanie kosztów ponoszonych na zasilanie urządzeń domowych czy firmowych. Prąd ten, poza standardowym zastosowaniem w instalacji oświetleniowej, czy do zasilania urządzeń RTV i AGD, może być generowany na potrzeby m.in. centralnego ogrzewania poprzez współpracę z pompą ciepła czy ogrzewaniem płaszczyznowym na prąd. Firma Grund pomoże w dobraniu najlepszego rozwiązania dla każdego domu.

Do czego jeszcze można użyć wygenerowany prąd?

Fotowoltaika a zasilanie samochodów elektrycznych

Fotowoltaka wkracza w nowy etap. Mini panele stosowane są w lampach ogrodowych i zegarkach. Coraz większy udział w rynku samochodów elektrycznych spowodował, że producenci falowników stworzyli specjalne inwertery umożliwiające bezpośrednie zasilenie samochodu energią wyprodukowaną przez instalację fotowoltaiczną.

Czy zatem warto zainwestować w fotowoltaikę?

Opłacalność fotowoltaiki

Jak już wspomniano wcześniej, obecnie zwrot kosztów poniesionych na fotowoltaikę wynosi kilka lat. Dodatkowo niektóre banki uruchomiły specjalne bardzo nisko oprocentowane pożyczki na ten cel. Każdego miesiąca rachunki za prąd będą niewielkie. Jeśli nie wykorzystamy w danym momencie  na bieżąco wygenerowanej energii, cała reszta oddawana jest do sieci. W takim wypadku, wykorzystuje się ją wtedy, gdy jest to konieczne- np. w nocy czy w zimie. Przyłączając instalację do sieci, inwestor staje się Prosumentem. Dzięki temu, gdy wyprodukowana zostanie nadwyżka prądu i oddana do sieci, będzie mógł w dowolnym czasie odebrać z sieci tę nadwyżkę w stosunku 1:0,8 (dla instalacji do 10kWp) lub 1:0,7 (dla instalacji od 10-50kWp). Pozostała część nadwyżki(20% lub 30%) pozostaje w sieci energetycznej jako „opłata” dla dystrybutora za jej przechowywanie i przesył w sieci. Po czasie gdy zwróci się już instalacja, pozostaje tylko cieszyć się z minimalnych rachunków, oraz uniezależnienia się od przyszłych podwyżek prądu.

Optymalizacja fotowoltaiki

Każda instalacja fotowoltaiczna dzięki oprogramowaniu falownika dostarcza informacji o produkowanej energii, licznik dwukierunkowy zlicza ile zostało oddanej nadwyżki do sieci, a ile odebranej. Zwracając się do swojego operatora, można po pewnym czasie uzyskać dane odnośnie tych wartości. Warto przeanalizować wtedy np. cały rok. Można sterować instalacją zdalnie, montując dodatkowe urządzenia lub z telefonu. To pozwala mieć podgląd na to, jak działa instalacja w danym dniu lub okresie czasu. Wprowadzając natomiast do swojego domu elementy sterowania  urządzeniami (tzw. „inteligentny dom”), można w szczycie produkcji energii tak ustawić poszczególne elementy  (np. pralkę czy zmywarkę), że zostanie zminimalizowane oddawanie nadwyżki do sieci. To dodatkowy atut ogniw fotowoltaicznych, których koszt utrzymania jest niewielki. Warto zatem zdecydować się na wdrożenie tego ekologicznego i oszczędnego systemu do naszego domu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas