Artykuł sponsorowany Co to jest tyczenie budynku w terenie i na czym polega?

Co to jest tyczenie budynku w terenie i na czym polega?

Aby postawić na działce budynek, czy inny obiekt budowlany konieczne jest sporządzenie projektu, zawierającego plan zagospodarowania terenu, wykonany na mapie do celów projektowych. Zawiera ona między innymi punkty osnowy geodezyjnej. To na podstawie tej mapy i pomiarów geodezyjnych, można niejako przenieść budynek z planu do rzeczywistości. To właśnie oznacza tyczenie budynku w terenie.

Jakie obiekty należy wytyczyć w terenie przed ich budową?

Wytyczenie budynku to jedna z podstawowych czynności wykonywanych w początkowej fazie budowy. Do jego wykonania należy zatrudnić geodetę, który posiada odpowiednie uprawnienia. W dzienniku budowy dokonuje on wpisu o tyczeniu budynku, z podaniem daty, kiedy zostało ono wykonane. Obiekty budowlane, które wymagają tyczenia to nie tylko budynki, ale także sieci elektroenergetyczne, przyłącza, czy telekomunikacyjne linie kablowe. Podlegają one geodezyjnemu wyznaczeniu w terenie a po wybudowaniu także geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej.

Jak przebiega tyczenie budynku?

Tyczenie obiektu budowlanego obejmuje czynności geodezyjne, w tym pomiary, których celem jest wskazanie punktów w pewnym układzie odniesienia i oznaczenie ich w sposób tymczasowy, bądź trwały. Aby proces ten był zgodny z prawem, konieczne jest posiadanie pozwolenia na budowę, a podstawą tyczenia jest mapa do celów projektowych. Geodeta z firmy Geotur Usługi Geodezyjne wyznacza w terenie charakterystyczne punkty projektowanego obiektu na przykład narożniki, główne osie budynku albo zarys ścian zewnętrznych, a także punkty wysokościowe. To w odniesieniu do nich usytuowany zostaje poziom posadowienia budynku. Do wytyczenia stosuje się różne sposoby, a do najczęściej wykorzystywanych zalicza się metodę kołków, która jest nieco tańsza oraz metodę ław drutowych – droższą, ale za to dokładniejszą. Decyzję o tym, która zostanie wybrana, podejmuje inwestor w porozumieniu z geodetą

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas