Materiał Partnera Co powinieneś wiedzieć o usługach geologicznych?

Co powinieneś wiedzieć o usługach geologicznych?

Jedną z ważniejszych dziedzin nauki jest geologia. To nauka, która zajmuje się wszystkimi pracami związanymi z warstwą zewnętrzną, jak i wewnętrzną kuli ziemskiej. Specjaliści zajmujący się geologią, służą pomocą przy takich pracach jak badanie gruntu - np. pod inwestycje budowlane. Co koniecznie powinieneś wiedzieć o usługach geologicznych? Co wchodzi w ich zakres? O tym w dzisiejszym artykule. Zachęcamy do przeczytania.

Geolog - czyli kto?

Geolog to osoba, która zawodowo zajmuje się badaniami związanymi z budową ziemi, a także analizą wszelkich procesów geologicznych, które bez przerwy w niej zachodzą. Wyróżniamy kilka specjalizacji geologii między innymi geologia górnicza, paleontologia, geologia zbóż, mineralogia, a także hydrogeologia. Jest to związane z charakterem pracy każdego specjalisty - geologa. 

Jakie wyróżniamy działy geologii?

W geologii wyróżniamy wiele działów, które najpierw dzieli się na geologię podstawową, jak i geologię stosowaną. W tej dziedzinie nauki podstawowej wyróżniamy takie działy jak między innymi geologię dynamiczną. To dział, który zajmuje się wszystkimi procesami dynamicznymi, kształtującymi powierzchnię ziemi. Kolejnym działem jest tak zwana geologia historyczna, która zajmuje się historią - a konkretniej mówiąc - rozwojem geologicznym naszej planety.

Wyróżniamy także geologię regionalną, która dotyczy rysów budowy regionów na tle ich historii geologicznej. Pozostałymi działami geologii podstawowej są geologia fizyczna (badanie powłoki ziemskiej), geologia strukturalna (struktura tektoniczna ziemi), sedymentologia (dotyczy powstawania skał osadowych), stratygrafia, geochemia, mineralogia, a także petrografia.

Natomiast jeśli chodzi o drugą dziedzinę - geologię stosowaną, to dzielimy ją na geologię zbóż, której głównym zadaniem jest zajmowanie się wszystkim, co jest związane z surowcami mineralnymi. Kolejną jest geologia inżynierska, która dotyczy badań geologicznych pod kątem planowanie budowy różnych obiektów. Pozostałymi są hydrogeologia, geologia środowiskowa oraz geologia gospodarcza.

Jak wybrać dobrego geologa?


Wszelkiego rodzaju badania, które są związane z geologią, powinniśmy zlecać firmom (czy też osobom), które są doświadczone, a także cieszą się renomą. W chwili poszukiwania dobrego geologa warto rzucić okiem na Geowell Usługi geologiczne z Olsztyna. Specjalizuje się w szerokim zakresie geologii inżynierskiej i geotechniki oraz wykonuje kompletne dokumentacje badań podłoża gruntowego oraz dokumentacje geologiczno-inżynierskie dla budownictwa. Możemy być pewni, że wybierając tę firmę, będziemy w pełni zadowolonych z wykonanych usług.

Na sam koniec przyda się kilka słów podsumowania. Jak możemy wyżej zauważyć - istnieje kilka istotnych informacji, o których warto wiedzieć, zwłaszcza podczas poszukiwań dobrego geologa. Mamy nadzieję, że po zapoznaniu się z naszym artykułem, wszystko to co najistotniejsze związane z geologią, będzie dla każdego jasne. Pamiętajmy także o tym, aby wybierać dobre i sprawdzone firmy geologiczne.

Opracowanie:

Geowell Usługi geologiczne mgr inż Wołodźko Dominik

Olsztyn , Wiecherta 29 lok. 20

Podziel się