Artykuł sponsorowany Ciepły dom jednorodzinny – zadbaj o odpowiednie okna!

Ciepły dom jednorodzinny – zadbaj o odpowiednie okna!

Dla wszystkich właścicieli domów jednorodzinnych szczególnie istotne mogą wydać się sprawy związane z termodynamiką budynku. Zadbanie o użycie właściwych materiałów na etapie prac budowlanych to nie tylko szansa na komfortowe życie, ale także na odczuwalnie niższe rachunki za zużycie energii cieplnej. Bardzo ważnym elementem budynków energooszczędnych są okna. Czym kierować się podczas ich zakupu?

Kiedy okno można uznać za ciepłe?

Choć na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że okna nie różnią się mocno od siebie każdy, kto kiedykolwiek zetknął się z tym tematem, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że prawda jest zupełnie inna. Podstawowym czynnikiem, decydującym o termice okna jest zastosowany przez producenta pakiet szybowy. Obecnie na rynku inwestorzy mogą zderzyć się z oknami dwuszybowymi, od których już powoli się odchodzi, energooszczędnymi oknami trzyszybowymi oraz oknami czteroszybowymi, przeznaczonymi do budownictwa pasywnego, których cena wciąż pozostawia wiele do życzenia. Zgodnie z rozporządzeniem Unii Europejskiej każde okno musi mieć wyraźnie oznaczony symbol współczynnika przenikalności cieplnej. Zarówno dla samej szyby, jak i dla całego okna, jako konstrukcji. To właśnie to drugie oznaczenie jest najważniejsze dla inwestorów.

Jeżeli oscyluje ono w granicach od 0,6 do 0,8, to okno zdecydowanie można zaliczyć do grona energooszczędnych. W razie wątpliwości co do tego, jakie okna wybrać, warto skorzystać z opinii fachowców, zajmujących się nadzorem budowlanym, w tym przede wszystkim kierowników budowy. Dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu pomogą oni wybrać idealne rozwiązania, jeśli chodzi o stolarkę okienną. Do wyróżniających się firm zdecydowanie należy Lech-Bud. Firma od lat zapewnia inwestorom kompleksowe wsparcie i rzetelne doradztwo. Czym jeszcze kierować się przy wyborze okien?

Dopasuj okna do pomieszczenia

Przy wyborze okien warto wziąć pod uwagę konkretne pomieszczenia, w których zostaną zamontowane. W salonach, sypialniach, garderobach, czy gabinetach doskonale sprawdzą się okna drewniane. W zdecydowanej większości przypadków wykonywane są z odpowiednio zaimpregnowanego drewna sosnowego, które jest zarówno miłe dla oka, jak i bardzo wytrzymałe. W pomieszczeniach o okresowo lub stale podwyższonej wilgotności warto zdecydować się na okna PCV, czyli okna aluminiowo-tworzywowe. Ich hydrofobowa struktura sprawia, że są one kompletnie niepodatne na degradacyjny wypływ wody.

Niemniej jednak ze względu na puste w środku przekroje techniczne, okna PCV uważane są za mniej energooszczędne od okien drewnianych. Po zamontowaniu stolarki okiennej również można skorzystać z usług firm, zajmujących się nadzorem budowlanym. Wiele z nich oferuje możliwość sprawdzenia pomieszczeń za pomocą kamery termowizyjnej, która może jasno pokazać, czy występuje zjawisko mostka cieplnego, czy też nie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas