Materiał Partnera Wyprowadzanie zaległości podatkowych i księgowych

Wyprowadzanie zaległości podatkowych i księgowych

Współpraca z biurem rachunkowym nie musi dotyczyć tylko bieżącej obsługi księgowej. Specjaliści od finansów i ekonomii, a także administracji nie muszą też pomagać tylko w sprawach kadrowo-płacowych. Ich usługi to również doradztwo podatkowe, optymalizacje podatkowe, usługi rozliczania projektów UE, a także ważne wsparcie dla firm, którym jest wyprowadzanie zaległości. Tyczy się to przede wszystkim zaległości podatkowych i księgowych względem US, ZUS, UCS oraz GUS i KOBiZE.

Jakie zaległości wyprowadzają biura rachunkowe?

Specjaliści z biur rachunkowych zajmują się wyprowadzaniem zaległości zarówno podatkowych, jak i księgowych. Mogą to być zatem nieuregulowane płatności względem Urzędu Skarbowego, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Urzędu Celno-Skarbowego, jak i zalicza się do nich również niezaktualizowane informacje o różnych ruchach gospodarczych oraz zmianach strukturalnych firmy. W tym przypadku dotyczy to głównie zaległości względem Głównego Urzędu Statystycznego, Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami, a także względem kontrahentów i klientów.

Jeśli Twoja firma zmaga się zatem z zaległościami księgowymi lub podatkowymi, koniecznie skontaktuj się z Biurem Rachunkowym Katarzyny Szmidt, która obsługuje małe, średnie i wielkie przedsiębiorstwa z różnych branż.

Dlaczego wyprowadzanie zaległości wymaga pomocy specjalisty?

Wyprowadzanie podatkowych i księgowych zaległości to bardzo złożone działanie. Przede wszystkim należy bowiem przeprowadzić ogólny audyt firmy, który pozwoli wykryć wszystkie nieprawidłowości. Tylko w taki sposób przedsiębiorstwo może szybko wrócić na właściwe tory swojego organizacyjnego funkcjonowania. Wyprowadzenie zaległości pozytywnie wpływa zatem na całą działalność firmy oraz przede wszystkim na jej płynność finansową. Wspomniane audyty przygotować mogą jednak tylko doświadczeni księgowi i doradcy podatkowi z zewnętrznych podmiotów. Obiektywne i surowe spojrzenie na sytuacje firmy klienta jest bardzo ważne.

Dlaczego jeszcze eksperci finansów są przy wyprowadzaniu zaległości tak cenieni? Wiąże się to z ich wysokimi kompetencjami negocjacyjnymi oraz z ich szerokimi kontaktami w organach kontrolnych. Przy ich pomocy przedsiębiorcy nie muszą martwić się o wszczęcie kontroli skarbowych w firmie. Oddalane jest także widmo kar finansowych czy nawet procesów karno-skarbowych. Wielokrotnie biura rachunkowe pomagają też rozkładać zaległości podatkowe na raty i to bez konieczności uregulowania odsetek. Eksperci stają się zatem reprezentantami firmy w kontaktach z ZUS, US czy UCS.

Jak wygląda wyprowadzanie zaległości w praktyce?

Wyprowadzanie zaległości podatkowych i księgowych to nie tylko całościowy audyt. Usługa taka wiąże się też ze stworzeniem harmonogramu działań. Ważne jest uzgodnienie z organami i urzędami państwowymi terminu oraz sposobów uzupełnienia zaległości. Biuro rachunkowe musi przy tym sporządzić korekty deklaracji podatkowych i sprawozdań, a także ewidencji. Wiąże się to z koniecznością sprawdzenia całej księgi rachunkowej czy księgi przychodów i rozchodów.

Po zakończeniu prac przygotowywany jest także specjalny protokół dotyczący zaktualizowanej dokumentacji. Dodatkowo biura księgowe pomagają uchronić przedsiębiorstwo przed kolejnymi błędami w przyszłości. Oferują one m.in.:

  • wdrażanie w firmach polityki rachunkowości zarządczej,
  • wdrożenie w przedsiębiorstwach nowoczesnych, prostych i łatwych w obsłudze programów księgowych,
  • przejęcie obsługi księgowo-rachunkowej i kadrowo-płacowej w ramach outsourcingowej współpracy. 

Opracowanie:

Katarzyna Szmidt Biuro rachunkowe

Grębocin , Toruńska 17

Podziel się