Artykuł sponsorowany Zasady prowadzenia Księgi Przychodów i Rozchodów

Zasady prowadzenia Księgi Przychodów i Rozchodów

Dla wielu przedsiębiorców prowadzenie Księgi Przychodów i Rozchodów jest zadaniem karkołomnym. Nie wszyscy także zdają sobie sprawę, kiedy firma podlega obowiązkowi prowadzenia KPiR. Jakie zasady należy stosować podczas prowadzenia księgi przychodów w swojej działalności? W poniższym artykule znajdziecie wyczerpujące odpowiedzi na wszystkie, nurtujące Was pytania.

Kiedy należy prowadzić KPiR?

Obowiązkiem prowadzenia Księgi Przychodów i Rozchodów są objęci przedsiębiorcy, którzy wybrali formę opodatkowania na zasadach ogólnych lub podatek liniowy. Zasada ta obejmuje zarówno osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, ale także spółki jawne, partnerskie oraz cywilne, które zostały założone przez osoby fizyczne. KPiR mogą również prowadzić podmioty, których przychody netto, wyliczone za poprzedni rok obrotowy nie przekroczyły 2 milionów Euro.

Księga Przychodów i Rozchodów powinna zostać założona w dniu rozpoczęcia działalności gospodarczej. Jeżeli przedsiębiorca zmienia formę opodatkowania działalności na podatek liniowy lub skalę podatkową, ma obowiązek założyć KPiR 1 stycznia nowego roku podatkowego. Ponadto powinien poinformować o tym fakcie Urząd skarbowy do 20 stycznia.

Księga Przychodów i Rozchodów może być prowadzona zarówno w formie papierowej jak i elektrocznej.

Zasady prowadzenia KPiR

Przepisy mówią, że Księga Przychodów i Rozchodów powinna być prowadzona rzetelnie i przejrzyście. Zazwyczaj ma ona formę tabelaryczną. Poszczególne kolumny zawierają pozycje dotyczące kosztów oraz przychodów firmy. W ramach przychodów wprowadzamy do niej wszystkie sprzedane produkty i usługi. Jeśli chodzi o koszty, to w KPiR możemy ująć nie tylko faktury zakupowe, ale także pensje pracowników, opłaty za Internet, energię, zakup materiałów i towarów handlowych, a nawet koszty szkoleń pracowniczych. Reasumując wszystkie wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania źródła przychodów.

„W Księdze Przychodów i Rozchodów nie ujmujemy różnego rodzaju zaliczek związanych z zakupem i sprzedażą, kosztów inwestycji, która jest w trakcie realizacji, wartości otrzymanych dotacji i wartości opakowań zwrotnych.” – wyjaśnia Ewelina Sudomirska, prowadząca Biuro Rachunkowe PRESTIGE, które zajmuje się obsługą firm z województwa dolnośląskiego. W Księdze Przychodów i Rozchodów należy również ująć remanenty, które przeprowadza się na początek i na koniec roku kalendarzowego.

Przedsiębiorcy zobowiązaniu do prowadzenia Księgi Przychodów i Rozchodów powinni restrykcyjnie przestrzegać zasad jej wypełniania. Można oczywiście zlecić to zadanie profesjonalnej księgowości. Z pewnością będzie to dużo bardziej bezpieczne rozwiązanie. Szczególnie w przypadku większych firm.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas