Artykuł sponsorowany Windykacja masowa. Najważniejsze aspekty i wyzwania

Windykacja masowa. Najważniejsze aspekty i wyzwania

W tradycyjnym ujęciu pod pojęciem wierzytelności masowych rozumie się wierzytelności konsumenckie o względnie niskiej wartości pojedynczego zadłużenia – są to długi klientów indywidualnych np. wobec dostawców telekomunikacyjnych czy firm z sektora bankowego. Problem windykacji masowej coraz częściej rozpatruje się jednak również w kontekście sektora B2B.

Na czym polega windykacja masowa?

O windykacji masowej mówimy w sytuacji, gdy przedsiębiorca staje przed wyzwaniem, jakim jest zarządzanie wieloma wierzytelnościami jednocześnie. Problem licznych wierzytelności najczęściej dotyczy firm działających w sektorze usług telekomunikacyjnych oraz finansowych. Klientami dostawców Internetu, ubezpieczycieli czy banków są zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorstwa – dlatego klasyczny podział na wierzytelności masowe i korporacyjne jest niemożliwy do utrzymania.

Bez względu na status prawny dłużników zarządzanie dużymi pakietami wierzytelności jest trudne, czasochłonne i wymagające. Dlatego wierzyciele z reguły zlecają zadania z zakresu windykacji masowej wyspecjalizowanym jednostkom, takim jak np. DBR. Najlepsi specjaliści z branży obrotu wierzytelnościami obsługują zarówno przedsiębiorstwa, które mierzą się z tysiącami nowych wierzytelności miesięcznie (np. z tytułu nieopłaconych faktur za abonament), jak również instytucje z sektora finansowego (w tym firmy leasingowe).

Istota windykacji masowej

Bez względu na ilość spraw o wierzytelności, które toczą się w przedsiębiorstwie, podczas windykacji zawsze obowiązują takie same procedury. Skuteczne prowadzenie windykacji masowej wymaga więc użycia bardziej wydajnych narzędzi przy stosowaniu tradycyjnych metod. Jednostki, które zajmują się windykacją masową, muszą mieć świetne przygotowanie logistyczne i prawne – obsługa kilku, a nawet tysięcy dłużników w krótkim czasie jest możliwa pod warunkiem posiadania wystarczających zasobów ludzkich i technologicznych.

Kontakt z dłużnikami w przypadku windykacji masowej realizowany jest początkowo drogą elektroniczną lub poprzez call center. Generowanie pism, wymagających dostarczenia tradycyjną pocztą, odbywa się również masowo – do tego niezbędne jest grupowanie dłużników wg etapu, na którym znajduje się sprawa, co odbywa się przy użyciu technologii informatycznych. W przypadku windykacji masowej długów od klientów biznesowych pełen proces jest bardziej skomplikowany i może wymagać indywidualnego podejścia – niemniej również w zarządzaniu należnościami tego typu stosuje się pomocne nowe technologie.

 

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas