Artykuł sponsorowany Jak skutecznie odzyskać należności? Przegląd dostępnych metod

Jak skutecznie odzyskać należności? Przegląd dostępnych metod

Prowadzenie biznesu to złożone zadanie. Poszukiwanie dostawców i klientów, a do tego ciągłe dbanie o jakość wytworzonych produktów lub oferowanych usług to chleb powszedni właściciela firmy. Jednak są sytuacje, które mogą zaburzyć cały ten cykl. Gdy klient spóźnia się z zapłatą faktury, większość osób tłumaczy sobie to roztargnieniem. Jednak w pewnym momencie należy zacząć działać. Dowiedz się, jakie są metody odzyskiwania należności.

Gdzie zwrócić się o pomoc w odzyskaniu należności?

Większość osób, która po raz pierwszy się spotkała z klientem nieopłacającym faktury, stara się działać na własną rękę. Wraz gdy kolejne dni mijają, podejmują działania przypominające w postaci telefonów i e-maili. Z czasem może się okazać, że druga strona usilnie unika kontaktu i nie reaguje na monity. Wtedy konieczne może się okazać skorzystanie z firmy windykacyjnej. Takie usługi ma Inwest Inkaso. W ten sposób możesz przekazać przykry problem specjalistom, którzy już mają doświadczenie w odzyskiwaniu należności.

Jak firma windykacyjna może pomóc odzyskać należności?

Proces windykacji może różnić się w zależności od rozmiaru należności oraz charakteru całej sytuacji. Każdy przypadek powinien zostać przeanalizowany indywidualnie. Firma windykacyjna w ramach swojej działalności może przeprowadzić:

  • windykację polubowną

To zaawansowane działanie, które ma na celu jak najszybsze odzyskanie należności. Firma windykacyjna przeprowadza szereg spotkań z dłużnikiem oraz wysyłkę monitów. Co więcej, jeśli natychmiastowa spłata należności nie jest możliwa z powodu obiektywnych przyczyn zaistniałych u osoby zadłużonej, firma opracowuje plan ratalny. Dzięki temu wierzyciel ma duże szanse na ograniczenie strat związanych z niewypłacalnym klientem.

  • windykację terenową

Ta metoda polega na wyjeździe pracownika firmy windykacyjnej do miejsca zamieszkania dłużnika. W ten sposób możliwa jest osobista rozmowa na temat zaległych należności. Windykacja terenowa często przynosi pozytywne rezultaty. Dłużnik w takiej sytuacji chętniej zapłaci przeterminowaną fakturę.

  • windykacja sądowa i egzekucyjna

Jest stosowana wtedy, gdy inne środki nie przyniosły efektów. Firma windykująca może reprezentować wierzyciela w sądzie i uzyskać tytuł wykonawczy do egzekucji długu.

Sytuacja, w której klient zalega z należnością, nie należy do przyjemnych. Warto wtedy wesprzeć się profesjonalistami, którzy mają opracowane procedury odzyskiwania długów. Dzięki temu właściciel firmy może zająć się prowadzeniem biznesu, a nie ściąganiem należności.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas