Materiał Partnera Kim jest windykator?

Kim jest windykator?

Windykacja (łac. vindicatio) to słowo, które ma swoje korzenie w języku łacińskim. Dosłownie oznacza dochodzenie roszczeń, obronę konieczną oraz zemstę. Można więc śmiało stwierdzić, że jest to wyraz nacechowany negatywnymi emocjami. Czy jednak rzeczywiście jest tak? Czy windykator to osoba, której należy się bać, czy wręcz przeciwnie?

Dochodzenie roszczeń jest naszym obywatelskim przywilejem, ale wcześniej warto jest zapoznać się z prawem windykacyjnym.

Kim jest windykator?

Windykator jest osobą, która ma za zadanie spowodować, aby dłużnik dobrowolnie spłacił swoje zadłużenie. Jest zobowiązany działać w sposób bezkonfliktowy i zgodny z prawem.

W przeciwieństwie do komornika windykator jest pracownikiem prywatnej firmy windykacyjnej i działa jako przedstawiciel wierzyciela, czyli osoby, która chce odzyskać zalegające należności od dłużnika.

Zadaniem windykatora jest jednak nie tylko dochodzenie roszczeń, ale również wspieranie osoby zadłużonej na drodze do spłaty należności. Pracownicy firm takich jak Ga-Lex podchodzą do swoich obowiązków z należytą starannością.

Jakie są uprawnienia windykatora?

Windykator, jak już wspomniano wyżej, to osoba działająca z ramienia prywatnej firmy. Jest więc pierwszą osobą, z której pomocy może skorzystać wierzyciel w odzyskaniu długu.

Windykator może więc wysyłać do dłużnika wezwania do zapłaty w formie tradycyjnej lub elektronicznej (e-mail, sms). Jeżeli ma taką możliwość, może dzwonić do dłużnika, a także spotykać się z nim osobiście i w ten sposób prowadzić rozmowy mediacyjne, dotyczące na przykład rozłożenia długu na raty czy ustalenia ostatecznego terminu spłaty. Nie ma natomiast prawa do zajmowania majątku, konta bankowego czy wystawiania ruchomości dłużnika na sprzedaż.

Jak wybrać firmę windykacyjną?

Na polskim rynku zarejestrowanych jest bardzo dużo firm windykacyjnych. Niestety, niektóre z nich działają niezgodnie z prawem, przez co wielu Polaków ma złe skojarzenia z terminem “windykacja”. Dlatego decydując się na współpracę z windykatorem, warto wcześniej sprawdzić kilka rzeczy. Po pierwsze, trzeba zwrócić uwagę na referencję oraz na doświadczenie zatrudnionych w firmie windykatorów. Po drugie, należy wcześniej dowiedzieć się, w jaki sposób pracują i czy taka forma jest odpowiednia. Po trzecie, warto sprawdzić profil firmy windykacyjnej, ponieważ nie każda zajmuje się obsługą wszystkich typów klientów.

Co ważne, warto zdecydować się na współpracę z przedsiębiorstwem, które przed przyjęciem zlecenia sprawdza dłużnika i określa możliwości ściągnięcia zaległych należności.

Opracowanie:

Ga-Lex Sp . z o.o.

Gdynia , pl. Górnośląski 21 lok. 3

Podziel się