Artykuł sponsorowany Poznaj zmiany w ustawie o rachunkowości w 2022 roku

Poznaj zmiany w ustawie o rachunkowości w 2022 roku

Nowy rok to często zmiana przepisów. Nie inaczej mają się sprawy w kwestii modyfikacji zasad związanych z rachunkowością. Specjaliści muszą więc na nowo uzbroić się w cenną wiedzę i wcielić ją w życie. Bieżące zmiany z uwagą śledzi Biuro Usługowo-Rachunkowe Marii Rybińskiej, które ma swoją siedzibę w Hajnówce i zajmuje się obsługą zarówno klientów indywidualnych, jak i klientów biznesowych. Co zmienia się w ustawie o rachunkowości w 2022 roku?

Łatwiej podpiszesz e-sprawozdanie finansowe

Już od 1 stycznia 2022 roku obowiązuje uproszczona procedura podpisywania sprawozdań finansowych. Czego dokładnie dotyczą zmiany? Przede wszystkim możliwości korzystania ze specjalnych narzędzi, do których dostęp będzie miała duża liczba jednostek. Poprawie ulegnie również przepływ informacji pomiędzy firmami zajmującymi się sporządzaniem sprawozdań finansowych, a więc na przykład biurami rachunkowymi, a Polską Agencją Nadzoru Finansowego. Na takie ułatwienie czekało wielu przedsiębiorców.

Co więcej, jeśli członkowie zarządu upoważnią jednego jego członka do elektronicznego podpisani sprawozdania finansowego, możliwe będzie zatwierdzenie dokumentu wyłącznie z jednym podpisem wskazanej osoby. Dużym usprawnieniem jest także wprowadzenie jednolitego formatu elektronicznego sprawozdania finansowego. Dzięki temu łatwiejsze będzie nie tylko samo dopełnianie formalności, ale również przeprowadzanie analizy przygotowanych dokumentów, a także porównywanie ich z poprzednimi sprawozdaniami.

Co jeszcze zmienia się w ustawie o rachunkowości w 2022 roku?

To oczywiście nie koniec zmian, część z nich dotyczy bowiem biegłych rewidentów, firm audytorskich czy nadzoru publicznego. Doprecyzowane zostały przepisy dotyczące tajemnicy zawodowej, która obowiązuje biegłego rewidenta. Dzięki zmianom szybciej będą rozpatrywane sprawy związane z posiedzeniami zdalnymi oraz podejmowaniem uchwał w trybie obiegowym. Do tych modyfikacji zdążyło już się dostosować Biura Usługowo-Rachunkowe Marii Rybińskiej z Hajnówki. Wszyscy pracujący w nim specjaliści zawsze działają zgodnie z aktualnymi przepisami prawa.

Kluczową rolę w zmianach odgrywają również kwestie związane z wykorzystaniem technologii informatycznych. Na prowadzenie wysuwa się tutaj znaczenie przeprowadzania kontroli zdalnych, a także system teleinformatyczny, który zdecydowanie uprości prowadzenie listy firm audytorskich. Choć akurat te zmiany są znaczące przede wszystkim dla Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego, to trzeba przyznać, że ich efektywność odczują również pozostałe jednostki. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas