Artykuł sponsorowany Obsługa księgowości dla fundacji

Obsługa księgowości dla fundacji

Działalność związana z księgowością wymaga ciągłego dokształcania się i aktualizowania wiedzy z zakresu prawa podatkowego. Te są szczególnie zmienne w wypadku podmiotów działających non profit, czyli m.in. fundacji. Wielu opłat lub formalności, z którymi muszą się borykać, nie ponosi “zwykły” przedsiębiorca. Ze względu na ich ważną rolę tych podmiotów ich działalność musi być kontrolowana, ale też zasługuje na wsparcie zaufanych biur rachunkowych.

Roczne sprawozdanie z działalności fundacji.

Zwieńczeniem działalności fundacji z każdego roku jest sprawozdanie szczegółowego bilansu. Dokument ten musi zawierać szczegółowy spis zysków oraz strat, należy go złożyć w formie pisemnej do urzędu skarbowego, ale także opublikować w internetowej ministerialnej bazie sprawozdań, podsumowuje pracownik Biura Rachunkowego Barbary Pokrzywnickiej. Czas złożenia sprawozdania w obu formach mija z dniem 15. lipca. Jeżeli fundacja prowadzi dodatkową działalność gospodarczą, musi przesłać bilans również do KRS. Polityka dotycząca fundacji dotyczy także kontroli strategii dotyczących zarządzania finansami wewnątrz podmiotu, co również musi być przedłożone odpowiednim władzom. 

Co wchodzi w skład zewnętrznej księgowości fundacji?

Obsługa księgowa prowadzona na rzecz fundacji opiera się na prowadzeniu księgi rachunkowej, przychodów i rozchodów, ewidencji dokumentacji finansowej, ale też środków trwałych. Na fundacji spoczywa obowiązek sprawozdawczy związany z rozliczaniem się z projektów finansowanych z zewnętrznych źródeł. Osoba, która prowadzi księgowość takiego podmiotu, musi także czuwać nad jej płynnością finansową i dokonywać analizy jej kondycji ekonomicznej.

Stosunek fundacji do podatku dochodowego

Większość fundacji ze względu na profil działalności nie ma obowiązku na płacenie podatku dochodowego. Dotyczy to m.in. podmiotów wspierających działalność naukową, ekologiczną, kulturalną, związane z kultem religijnym, oświatą, ochroną zdrowia i rehabilitacją społeczną. Jednak bez względu profil fundacja musi opłacać podatek, jeśli jest pracodawcą, czyli zatrudnia ludzi w oparciu o umowę o pracę, zlecenie lub dzieło. W wypadku, jeżeli wszystkie osoby działają w niej na zasadzie wolontariatu, wtedy nie jest konieczne uiszczenie takiego podatku.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas