Artykuł sponsorowany Wyprowadzanie zaległości w rozliczeniach firmy - jak zrobić to szybko i skutecznie?

Wyprowadzanie zaległości w rozliczeniach firmy - jak zrobić to szybko i skutecznie?

Zarówno prowadzenie pełnej, jak i małej księgowości jest czasochłonne i wymaga rzetelnej wiedzy z zakresu rachunkowości i prawa podatkowego. Nieuporządkowane rozliczenia rodzą ryzyko powstania zaległości, które mogą skutkować dotkliwymi karami finansowymi. Jakie są przyczyny powstawania zaległości w rozliczeniach firmy? Jak przebiega uporządkowywanie rachunkowości w przedsiębiorstwie? Dowiesz się tego wszystkiego z niniejszego artykułu.

Przyczyny i skutki powstawania zaległości w rozliczeniach firmy

Zgodnie z zapisami Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa - zaległością podatkową jest nieopłacony w wyznaczonym terminie podatek lub zaliczka na podatek. Jeśli niedbałość ta zostanie wykryta podczas kontroli skarbowej, wówczas konieczne jest pilne skorygowanie powstałych błędów. W przeciwnym razie może zostać naliczona kara grzywny, a w skrajnych przypadkach grozi nawet więzienie.

Wszelkie zaległości powstają wówczas, gdy w księgowości firmy nie zostaną odnotowane operacje rachunkowe, podatkowe czy ubezpieczeniowe. Jak zauważa Grażyna Sałyga z Biura rachunkowego Sagra - błędy zdarzają się najczęściej u tych przedsiębiorców, którzy decydują się samodzielnie prowadzić księgowość w firmie lub zatrudniają w tym celu nierzetelnego księgowego. Wystarczy w takiej sytuacji opóźnienie w przesłaniu deklaracji podatkowych do Urzędu Skarbowego lub nieregularne wprowadzanie zapisów w księgach przychodów i rozchodów.

Bardzo często przyczyna  powstania zaległości tkwi w czasowej niedyspozycji zatrudnionego księgowego. W małych firmach, które nie korzystają z usług outsourcingowych, zwykle pracownik nie może być zastąpiony i tak długo, jak jest poza biurem, księgi nie są uzupełniane na bieżąco.

Wielu przedsiębiorców po doświadczeniu skutków zaległości w rozliczeniach firmy uświadamia sobie, jak ważne są kwalifikacje osoby odpowiedzialnej za rachunkowość. Nie wystarczy uzyskanie uprawnień do wykonywania tego zawodu. Praca ta wymaga permanentnego dokształcania i śledzenia wprowadzanych zmian w prawie.

Na czym polega wyprowadzanie zaległości w rozliczeniach firmy

Wyprowadzanie zaległości w rozliczeniach firmy powinno być przeprowadzane przez biuro rachunkowe, posiadające doświadczenie w tym zakresie. Usuwaniem nieścisłości i nadrabianiem zaległości nie powinien zajmować się księgowy, który na co dzień dba o rachunkowość firmy. Ponieważ to on jest odpowiedzialny za powstanie błędów - może nie umieć ich naprawić bądź zwyczajnie ich nie zauważyć. Z tej przyczyny warto sięgnąć po wsparcie firmy outsourcingowej.

Zatrudniony w niej specjalista, zanim przystąpi do pracy, dokładnie przeanalizuje wszystkie dokumenty księgowe, które pozwolą mu ocenić sytuację, w jakiej znalazło się obsługiwane przezeń przedsiębiorstwo. Będzie on również reprezentantem w postępowaniu przed Urzędem Skarbowym i pozostałymi instytucjami oraz zajmie się obsługą trwających kontroli podatkowych i prowadzonych audytów.

Po opracowaniu harmonogramu działań specjalista przystępuje do uzupełnienia brakujących dokumentów i wprowadzania stosownych poprawek do tych istniejących. Mowa tu o księgowaniach, ewidencjach, sprawozdaniach i deklaracjach. W porozumieniu z przedsiębiorcą ustala również terminy spłat zaległych podatków i składek.

Niezwykle istotne jest, by po zakończeniu wyprowadzania zaległości w rozliczeniach firmy zdyscyplinować zatrudnionego księgowego do bieżącego aktualizowania rachunkowości lub (co daje większą pewność co do jakości obsługi) zdecydować się na outsourcingowe biuro rachunkowe.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas