Artykuł sponsorowany Najważniejsze zastosowania technologii VR

Najważniejsze zastosowania technologii VR

Wirtualna rzeczywistość po raz pierwszy pojawiła się w połowie dwudziestego wieku wówczas jako fikcyjny wytwór w powieściach fantastycznych. Obecnie terminem tym określa się sztuczną rzeczywistość stworzoną przy użyciu technik komputerowych. Polega na kreowaniu w multimedialny sposób wizji przedmiotów, otoczenia, także zdarzeń. Jej możliwości znacząco poszerzyło stworzenie gogli VR.

Technologia VR w grach wideo

Najbardziej znanym zastosowaniem technologii VR są gry komputerowe. W tej branży też obecnie gogle są szeroko rozpowszechnione. Stanowią już ogólnodostępne wyposażenie dodatkowe konsol do gier oraz sprzętu komputerowego. Dużą popularnością cieszą się też lokale, w których można korzystać z symulacji oraz gier stworzonych z uwzględnieniem wirtualnej rzeczywistości.

Specjalnie przygotowane zestawy HMD pozwalają symulować przestrzenny obraz oraz dźwięk. Dołączone do nich rękawice natomiast umożliwiają interakcję z wirtualnymi obiektami. By system działał poprawnie, potrzebne są również urządzenia, które będą badać ruchy gracza. W tym celu wykorzystywane są między innymi sensory podczerwieni lub kamery obserwujące ruch konkretnego obiektu w przestrzeni – na przykład świateł gogli.

Gry wykorzystujące technologię VR to świetna rozrywka nie tylko w zaciszu własnego domu, ale również ciekawa atrakcja podczas rozmaitych wydarzeń. Chętnie sięgają po nie firmy podczas imprez integracyjnych. Zorganizowaniem symulacji VR na potrzeby różnorodnych eventów zajmują się firmy z branży informatycznej takie jak Kreovision w Ostrowie Wielkopolskim. Zapewniają one zarówno specjalistyczny sprzęt, jak i wykwalifikowaną obsługę.

Zastosowanie technologii VR w firmie

Gry wideo to nie jedyna sfera, w której pomocne jest tworzenie wirtualnej nowoczesności. Technologia ta przynosi liczne korzyści również wielu innym branżom. Jednymi z najważniejszych zastosowań są szkolenia oraz edukacja. Tworzone modele ułatwiają naukę i pozwalają demonstrować działanie omawianych zagadnień. Gogle VR dają ponadto możliwość prowadzenia zajęć w sposób zdalny, gdzie wszyscy uczestnicy nadal przebywają w tej samej – wirtualnej – przestrzeni. Tego rodzaju symulacje mają zastosowanie przede wszystkim w lotnictwie wojskowym i cywilnym, astronautyce, szkoleniu chirurgów, leczeniu fobii oraz PTSD.

Wraz z popularnością technologii VR rośnie też jej dostępność. Coraz częściej symulacje są tworzone na potrzeby reklamy dla firm. Dotyczą między innymi obrazowania projektu, na przykład architektonicznego lub zagospodarowania przestrzeni. Możliwość interakcji z wirtualną rzeczywistością pozwala przy tym dokładnie poznać prezentowany model. Z ego rodzaju zastosowaniem gogli VR możemy spotkać się w filmach reklamowych czy prezentacjach podczas rozmaitych tragów branżowych lub konferencji.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas