Artykuł sponsorowany Kto musi prowadzić księgi przychodów i rozchodów?

Kto musi prowadzić księgi przychodów i rozchodów?

Księgi przychodów i rozchodów wraz z ewidencją środków trwałych, prawnych i niematerialnych uważane są za narzędzie ewidencjonowania podatków w księgowości uproszczonej. Jest ona dedykowana głównie dla małych i średnich podmiotów gospodarczych. Chcesz dokładnie wiedzieć kto powinien je prowadzić i kiedy można być zwolnionym z KPiR? Dowiedz się tego razem z nami.

Obowiązek prowadzenia KPiR

Prawo podatkowe jasno określa jakie podmioty są zobowiązane do prowadzenia ksiąg przychodów i rozchodów. Przede wszystkim zobligowane są do tego spółki jawne osób fizycznych, spółki partnerskie oraz spółki cywilne osób fizycznych z założeniem, że ich przychody netto ze sprzedaży towarów oraz produktów, a także z innych operacji finansowych nie przekroczyły 2 milionów euro. Przeliczane jest to ze złotówek według ogłaszanego zawsze przed rokiem obrotowym kursu NBP.

Oprócz takich podmiotów gospodarczych, KPiR mogą również prowadzić osoby fizyczne, które osiągają przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, przyjmując jako formę opodatkowania przychodu podatek liniowy. Należy jednak wiedzieć, że w przypadku przekroczenia wspomnianego limitu przez daną firmę czy osobę fizyczną, są one zobowiązane do przejścia na księgowość pełną i jej księgi rachunkowe.

Zwolnienie z prowadzenia KPiR

Księgi przychodów i rozchodów są bardzo korzystnym narzędziem ewidencji podatkowej dla małych czy średnich firm. Nowopowstałe przedsiębiorstwa również czerpią z ich wykorzystywania wiele korzyści, przede wszystkim finansowych. Pomimo tego w zależności od różnych sytuacji firmy, a także od prywatnych losowych zdarzeń właścicieli przedsiębiorstw zdarza się, że wykorzystywane są procedury zwolnienia z prowadzenie KPiR. Kiedy do tego dochodzi? Przede wszystkim w przypadku stanu zdrowia lub wieku osoby prowadzącej działalność gospodarczą lub w przypadku problemów firmy np. zmniejszenie jej przychodów, czy masowe zwolnienia pracowników.

Podatnik może być przy tym zwolniony z całości prowadzenie KPiR lub też z poszczególnych ich elementów. Aby jednak móc skorzystać ze zwolnienia należy złożyć w Urzędzie Skarbowym stosowny wniosek. Należy dokonać tego nie później niż 30 dni przed rozpoczęciem miesiąca, od którego zwolnienie to miałoby obowiązywać. Naszą sprawę może przy tym reprezentować biuro rachunkowe takie, jak SPECTRUM Magdaleny Gubały, które zapewnia również szeroką obsługą dotyczącą ksiąg rachunkowych i sprawozdań finansowych. Mowa o prowadzeniu ewidencji podatkowej na zasadach ogólnych. Zarówno przy KPiR jak i księgowości pełnej można przy tym kierować się ku usługom księgowym mobilnym. 

Opracowanie:

Spectrum Magdalena Gubała

Kraków , Oleandry 2

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas