Artykuł sponsorowany Dlaczego warto rozliczać się ryczałtem ewidencjonalnym?

Dlaczego warto rozliczać się ryczałtem ewidencjonalnym?

Prowadzenie księgowości wymaga pewnej wiedzy na temat obowiązujących przepisów i dostępnych rozwiązań rachunkowych. Optymalizacja podatkowa to jednak dobry sposób na zwiększenie przychodów swojej firmy. Zastanawiasz się nad najlepszą formą rozliczania się z podatku? Z tego artykułu dowiesz się, czy ryczałt ewidencjonowany to rozwiązanie właśnie dla Ciebie.

Czym jest ryczałt ewidencjonowany?

Każdy przedsiębiorca ma możliwość rozliczania się przez wybraną przez siebie formę opodatkowania. Tutaj do wyboru masz opodatkowanie na zasadach ogólnych, podatek liniowy, kartę podatkową oraz ryczałt. To właśnie na tym ostatnim rozwiązaniu skupia się poniższy artykuł. Cechą charakterystyczną dla ryczałtu jest możliwość odliczania podatków na podstawie przychodów, a nie dochodów, jak ma to miejsce w pozostałych przypadkach. Do wyliczania podatku niezbędne będzie prowadzenie ewidencji przychodów. Każdy wpis musi mieć pokrycie w dokumencie. Dzięki ryczałtowi masz możliwość skorzystania z niskich stawek podatkowych. Co więcej, zaliczki mogą być opłacane nawet co kwartał. Takie rozwiązanie potrafi być naprawdę pomocne szczególnie w przypadku mniejszych przedsiębiorców. Dużą zaletą ryczałtu jest niskie procent opodatkowania. Stawki zaczynają się już od 2%. Szukasz wsparcia w prowadzeniu księgowości Twojej firmy? Koniecznie zapoznaj się z ofertą biura rachunkowego z Wołomina - Rzetelne Księgi.

Ryczałt ewidencjonowany – dla kogo?

Zastanawiasz się, czy ryczałt ewidencjonowany sprawdzi się w przypadku Twojej firmy? Prowadzisz swoją własną działalność gospodarczą, a zarazem wynajmujesz lokal użytkowy lub mieszkanie? To właśnie szczególnie tutaj warto zdecydować się na takie rozwiązanie. Jeśli przychód z najmu w skali roku nie przekroczył 100 000 złotych, Twój podatek wynosi zaledwie 8,5%. Po przekroczeniu tej kwoty nalicza się 12,5% podatku od nadwyżki ponad kwotę 100 000 złotych. Wraz z rozpoczęciem 2022 roku z ryczałtu ewidencjonowanego może skorzystać praktycznie każdy, którego roczne przychody z prowadzonej działalności gospodarczej nie przekraczają 2 milionów euro. Wyjątkiem są apteki, firmy sprzedające części samochodowe lub wyroby objęte akcyzą, a także działalności działające w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych. Tutaj korzystanie z ryczałtu jest niemożliwe.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas