Materiał Partnera Komu zlecić przeprowadzenie szkolenia BHP?

Komu zlecić przeprowadzenie szkolenia BHP?

Odbycie szkolenia BHP jest obowiązkiem każdego pracownika jednakowo, gdy zostanie zatrudniony oraz po określonym czasie, w celu przypomnienia najważniejszych informacji. BHP jest skrótem od słów bezpieczeństwo i higiena pracy. Podczas szkolenia z tego zakresu pracownicy zdobywają wiedzę na temat wypadków, które mogą ich spotkać w czasie pracy, a także dowiadują się, jak im zapobiegać i jak na nie reagować, gdy jednak wystąpią.

Szkolenie BHP w prawie

Zapewnienie szkolenia BHP jest obowiązkiem każdego pracodawcy ustalonym przez Kodeks pracy. Zgodnie z działem dziesiątym rozdziałem ósmym zatrudniona osoba nie może rozpocząć pracy bez znajomości zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Okresowo szkolenia te powinny być powtarzane. Zgodnie z dokumentem muszą one odbywać się w czasie pracy lub innym terminie, który jednak zostanie wliczony w godziny pracy. Koszt za nie musi ponieść pracodawca. Ze szkolenia przed rozpoczęciem wykonywania obowiązków zawodowych może być zwolniona jedynie osoba, która bezpośrednio przed podpisaniem umowy była zatrudniona na tym samym stanowisku w innej firmie. Część osób wystawia fałszywe zaświadczenia o odbyciu szkolenia. Jest to jednak niezgodne z prawem i zgodnie z Kodeksem karnym grozi za to kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Chcąc mieć pewność, że wszystko odbędzie się zgodnie z prawem oraz że szkolenie przyniesie oczekiwane skutki, warto skorzystać z ofert usług BHP dla firm.

Obsługa firm w zakresie BHP

Usługi BHP są oferowane przez wiele firm. Jednak nie każda wykonuje szkolenia na odpowiednim poziomie. Szukając najlepszej oferty, warto zwrócić uwagę na to, czy szkoleniowiec posiada szczegółowy plan, zgodnie z którym będzie przekazywać wiedzę. Szczególnie ważne nie tylko jego wykształcenie, ale również doświadczenie i inne kwalifikacje, np. techniczne lub doświadczenie międzynarodowe. Tylko osoba znająca się na temacie "szeroko pojętego" bezpieczeństwa i higieny pracy może zajmować się doradztwem BHP, a jeśli posiada ona jeszcze dodatkową wiedzę techniczną i/lub własne doświadczenie zawodowe lub umiejętności z danej branży, to z pewnością mamy do czynienia w pełni kompetentną osobą. Warto dowiedzieć się czy szkoleniowiec indywidualnie rozwija swoją wiedzę, np. szkoląc się i zdobywając odpowiednie certyfikaty krajowe lub międzynarodowe.

Dzięki szerokiej wiedzy prowadzący zawsze będzie znał odpowiedź na nurtujące słuchaczy pytania. Ważnym czynnikiem jest także język, którym posługuje się szkoleniowiec oraz inne kwalifikacje interpersonalne (tzw. "soft skills"). Są to, m.in.: umiejętność zainteresowania słuchaczy tematem szkolenia, odpowiedni poziom dostosowania rozmowy do poziomu grupy, z którą ma się do czynienia, i inne. Należy mieć na uwadze, że pracownicy mają wyjść ze szkolenia przede wszystkim z wiedzą — podkreśla specjalista zatrudniony w firmie HSE Consulting świadczącej usługi BHP. W zależności od branży podczas wykładu należy skupić się na innych aspektach. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru, co do usługi szkoleń BHP, warto również przeczytać w internecie opinie o firmach oferujących tego rodzaju szkolenia.

Podziel się