Artykuł sponsorowany Stanowisko pracownika biurowego – poznaj zasady BHP

Stanowisko pracownika biurowego – poznaj zasady BHP

Każdy pracodawca powinien dołożyć wszelkich starań, by zapewnić pracownikowi bezpieczeństwo i higienę pracy. Dotyczy to nie tylko stanowisk niebezpiecznych, czy prac na wysokościach - ale również pracy w biurze. By odpowiednio dostosować miejsce pracy do przepisów BHP, należy się najpierw z nimi wnikliwie zapoznać. Przygotowaliśmy krótki, kompleksowy poradnik na temat przepisów BHP na stanowiskach biurowych.

Miejsce stałej pracy

Biuro kojarzy nam się jednym z najbezpieczniejszych miejsc pracy i mogłoby się wydawać, że wystarczy wyposażyć je w apteczkę i gaśnicę. Tymczasem Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jest dokumentem obszernym. Zacznijmy od definicji - pomieszczenie pracy to pomieszczenie przeznaczone na pobyt pracowników, w którym wykonywana jest praca, to oczywiste. Miejsce pracy stałej to pomieszczenie, w którym łączny czas przebywania danego pracownika przekracza 4 godziny na dobę. Pracodawca ma obowiązek zapewnić porządek i czystość w miejscu pracy, powinno być ono także konserwowane i remontowane okresowo, tak by zachowane zostały wszystkie wymogi bhp - dowiadujemy się w Centrali Instytutu Tele i Radiotechnicznego z Warszawy. Pomieszczenia biurowe powinny być odpowiednio oświetlone. Nie wystarczy tylko światło sztuczne, biuro powinno być również oświetlone światłem naturalnym.

Pomieszczenie biurowe

Pomieszczenia biurowe i pokoje pracowników powinny posiadać odpowiednią temperaturę oraz wymianę powietrza. Muszą być zabezpieczone przed wilgocią i niekorzystnymi warunkami cieplnymi oraz wszystkimi czynnikami, które mogłyby być szkodliwe lub uciążliwe dla zdrowia. Takie czynniki to na przykład drgania wywołane przez pobliski ruch kolejowy. Jeśli chodzi o wymiary biura, jest to uzależnione od liczby pracujących w pomieszczeniu osób. Każda osoba musi posiadać minimum 13 m3 wolnej objętości oraz minimum 2 m2 wolnej powierzchni podłogi. Pomieszczenia, w których przebywają pracownicy, nie powinny być niższe niż 3 m. Wyjątkiem są biura, w których pracują nie więcej niż cztery osoby, a na każdą z nich przypada minimum 15 m3 wolnej objętości pomieszczenia lub jeśli w biurze założona jest klimatyzacja. Każdy pracodawca powinien zapoznać się z przepisami bhp i zapewnić pracownikom odpowiednie warunki - i jest to rzecz bezwzględna. Załóżmy, że decydujemy się na wynajem biura w Warszawie i zatrudniamy do pracy kilka osób. To nie w gestii właściciela lokalu leży zapewnienie odpowiednich warunków, a właśnie od pracodawcy.

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas