Materiał Partnera Windykator czy komornik? W jakich sytuacjach pomoże nam firma windykacyjna?

Windykator czy komornik? W jakich sytuacjach pomoże nam firma windykacyjna?

Egzekucja długów to nieprzyjemny, ale bardzo częsty problem, z którym zmagamy się na co dzień. Gdy dłużnik jest nam winny pieniądze i nie chce ich oddać, pojawia się pytanie – jak odzyskać dług? Zazwyczaj w pierwszej kolejności przychodzi nam do głowy komornik, jednak zanim rozpoczniemy proces sądowy, możemy skorzystać z pomocy windykatora. Sprawdź, na czym polega różnica między windykatorem a komornikiem i jakie uprawnienia posiada windykator.

Firma windykacyjna, a komornik – różnice

Komornik i windykator to zawody, które są mylone na okrągło. Wszystko dlatego, że oba polegają na odzyskiwaniu należności – jednak na tym ich podobieństwo się kończy. Pracownicy firmy windykacyjnej pojawiają się na innym etapie postępowania egzekucyjnego i funkcjonują na całkowicie innych zasadach niż komornicy. Podstawową różnicą jest fakt, że komornik to funkcjonariusz publiczny, który działając na mocy wyroku sądowego, przymusowo egzekwuje należność. Natomiast windykator zatrudniony przez wierzyciela w jego imieniu stara się w polubowny sposób skłonić dłużnika do zapłaty. 

Jakie działania podejmuje windykator?

Gdy ktoś jest nam winny pieniądze, zanim wkroczymy na ścieżkę sądową, warto spróbować rozwiązać sprawę w sposób polubowny. To pozwoli zaoszczędzić nie tylko czas, ale też pieniądze związane z kosztami postępowania. Windykator ma za zadanie dojść do porozumienia z dłużnikiem i wyegzekwować jak najszybszą spłatę należności w ramach postępowania windykacyjnego. W tym celu może zastosować windykację miękką oraz twardą. Pierwsza opiera się na wszelkich próbach kontaktu m.in. poprzez listy, maile, smsy lub rozmowy. Zastosowanie windykacji miękkiej to przede wszystkim szansa dla dłużnika na wynegocjowanie korzystnego porozumienia i harmonogramu spłat. Działania windykatora nie mogą wychodzić poza ramy prawne.

W momencie, gdy polubowne próby nie przyniosą skutku, konieczne jest zastosowanie windykacji twardej, czyli zgłoszenie sprawy do sądu. Dla wierzycieli najkorzystniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług specjalistycznych firm, takich jak np. warszawska Kancelarii Dochodzenia Wierzytelności Ultimatum. Doświadczeni windykatorzy nie tylko zajmują się procesem windykacji należności, ale też, gdy jest to konieczne, zgłaszają sprawę do sądu i reprezentują w nim swoich klientów. Po zapadnięciu wyroku na rzecz wierzyciela windykator zgłasza to do komornika, po którego stronie leży przeprowadzenie egzekucji. Powierzając sprawę firmie windykacyjnej, mamy pewność, że zostanie ona poprowadzona od początku do końca w sposób profesjonalny, a co więcej, my nie musimy niczym zajmować się osobiście.

Opracowanie:

Kancelaria Ultimatum Sp. z o.o.

Warszawa , Złota 59

Podziel się