Artykuł sponsorowany Jednoosobowa działalność gospodarcza. Na co warto zwrócić uwagę zanim się na nią zdecydujemy?

Jednoosobowa działalność gospodarcza. Na co warto zwrócić uwagę zanim się na nią zdecydujemy?

Zakładanie jednoosobowej działalności gospodarczej jest nie lada wyzwaniem oraz źródłem wielu obaw, szczególnie ze strony młodych i niedoświadczonych ludzi. Polacy dość często podejmują ten odważny krok, ignorując szereg niezbitych i zniechęcających faktów. Jeśli wierzyć statystykom ¼ firm zawiesza swoją działalność już po pierwszym roku funkcjonowania. Skłania to do refleksji nad tym na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas zakładania jednoosobowej działalności gospodarczej.

Czym jest jednoosobowa działalność gospodarcza?

Jednoosobowa działalność gospodarcza, czyli inaczej działalność indywidualna lub też samozatrudnienie, jest jednym z najprostszych rodzajów firm. Dzięki takiej właśnie formie, optymalnej dla mniejszego biznesu, często prowadzone są one bez pomocy osób z zewnątrz jak na przykład księgowej. Jednoosobową działalność gospodarczą rejestruje się w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Procedura nie jest zbyt skomplikowana, należy wypełnić formularz CEIDG-1 na stronie ministerstwa i użyć bezpiecznego podpisu kwalifikowanego lub też zdecydować się na opcję bez podpisu – przez e-PUAP. W razie wątpliwości warto jest się skontaktować z biurem rachunkowym, jak na przykład „Abakus”, które udzieli odpowiedzi w razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości.

Odpowiedzialność finansowa

Zanim zdecydujemy się na ten rodzaj działalności gospodarczej, warto wiedzieć, że przedsiębiorca odpowiada całym swoim majątkiem za wszelkie zobowiązania założonej firmy. Dodatkowo, do odpowiedzialności jest pociągany również małżonek, wykluczając oczywiście jego majątek osobisty. W praktyce oznacza to nic innego niż połączenie majątku prywatnego oraz firmy. Skutkiem takiego systemu może być na przykład pokrycie wszelkich zobowiązań (ZUS, rachunki, raty kredytów itd.) z własnego majątku w razie wykazania braku dochodów.

Księgowość i opodatkowanie

Możliwości rozliczeń jest kilka: książka przychodów i rozchodów, ryczałtu ewidencjonowanego lub pełna księgowość. Jeśli chodzi o opodatkowanie PIT, również istnieje kilka dostępnych jego form: skala podatkowa, podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych karta podatkowa. Jeśli jesteś osobą nie rozeznającą się w księgowości, warto jest skorzystać z wielu ofert księgowych, którzy pomogą Ci w doborze formy opodatkowania PIT, rozliczeń oraz w późniejszej fazie będą je prowadzić.

Wymagana licencja

Niektóre dziedziny, poza koncesjami, wymagają posiadania licencji. Są to między innymi: wykonywanie usług transportu drogowego, przewozu kolejowego osób i rzeczy, pośrednictwo w obrocie nieruchomościami, prowadzenie agencji pracy. Na to również warto zwrócić uwagę.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas