Artykuł sponsorowany Obsługa kadrowo-płacowa przedsiębiorstwa przez firmę zewnętrzną

Obsługa kadrowo-płacowa przedsiębiorstwa przez firmę zewnętrzną

Obsługa kadr i płac jest zagadnieniem szerokim i obejmuje wiele różnorodnych działań. Przedsiębiorstwa, które cenią profesjonalizm oraz terminowość, najczęściej zlecają usługi kadrowo-płacowe doświadczonym biurom rachunkowym. Dzięki temu, że sprawy pracownicze mają odpowiednią opiekę, firmy zyskują zaufanie zatrudnionych, oczekujących nieomylności oraz klarowności w kwestii zatrudnienia, wynagrodzenia i wszelkich świadczeń. 

Obsługa kadr przedsiębiorstwa 

W ramach obsługi kadr firmy, biuro rachunkowe zajmuje się prowadzeniem teczek osobowych pracowników. Składają się one z czterech części oznaczonych kolejno A, B, C oraz D. W aktach tych znajdują się: w części A — dokumenty zgromadzone podczas ubiegania się pracownika o zatrudnienie, B — dotyczące nawiązania stosunku pracy oraz przebiegu zatrudnienia, C — związane z ustaniem zatrudnienia danej osoby, natomiast w części D umieszcza się dokumenty związane z ponoszeniem przez pracownika odpowiedzialności porządkowej lub odpowiedzialności określonych w innych przepisach. Biuro podejmuje się także kontroli dokumentów historycznych pracowników. 

Zlecając obsługę kadrową, można również liczyć na sporządzenie umów o pracę, umów cywilnoprawnych, skierowań na badania lekarskie czy realizację oświadczeń zgodnie z Kodeksem pracy. Ponadto, biura rachunkowe prowadzą dla firm kartoteki ewidencji czasu pracy, kartoteki wynagrodzeń oraz kartoteki urlopowe. Sporządzają również świadectwa pracy, które muszą być wydawane dokładnie w dniu wygaśnięcia umowy z pracownikiem. Zlecenie opieki nad kadrami przedsiębiorstwa firmie zewnętrznej gwarantuje, że wszelkie dokumenty będą realizowane na czas oraz że pracownicy w każdym momencie będą mogli otrzymać potrzebne im informacje dotyczące ich zatrudnienia, czasu pracy czy urlopów. To znacznie wzmacnia zaufanie zatrudnionych do przedsiębiorstwa oraz jego zarządu — przekonuje specjalista zatrudniony w biurze rachunkowym MAJA w Głogowie. 

Obsługa płac przedsiębiorstwa 


Równie ważna jest obsługa płac firmy. Obejmuje ona rejestrację pracowników w ZUS-ie, sporządzanie listy płac, a także naliczanie wynagrodzeń chorobowych i zasiłków oraz premii, nagród czy też ekwiwalentów urlopowych. Profesjonalna obsługa płac zapewni także prawidłowe rozliczenia nadgodzin. Biuro rachunkowe może zająć się sporządzaniem deklaracji rozliczeniowych ZUS, a także miesięcznych i rocznych raportów RMUA, deklaracji rocznych PIT-11 czy deklaracji rozliczeniowych do urzędów skarbowych. Ponadto, biuro może reprezentować firmę przed ZUS i PIP.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas