Materiał Partnera Co warto wiedzieć na temat odprawy celnej?

Co warto wiedzieć na temat odprawy celnej?

Wiele osób w obecnych czasach importuje różnego rodzaju towary spoza naszego kraju zarówno do celów prywatnych jak i tych związanych ze sprzedażą. Niestety niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że tego typu przedmioty przechodzą praktycznie zawsze tak zwaną odprawę celną, dlatego też warto uzyskać trochę informacji na jej temat. Oto, co warto wiedzieć o odprawie celnej.

Czym jest odprawa celna?

Odprawa celna jest to rodzaj różnego rodzaju czynności związanych z dokładnym sprawdzeniem towarów, które trafiają do naszego kraju lub są z niego wysyłane poza teren Unii Europejskiej (dotyczy to zwłaszcza paczek związanych z krajami azjatyckimi) w celu naliczenia na nie ewentualnych opłat dodatkowych takich jak cło czy podatek VAT bądź niedopuszczenia ich do obrotu. Poza samą kontrolą przesyłek podczas odprawy celnej zostaje także nadany specjalny numer identyfikacyjny, czyli tak zwany MRN.

Rodzaje opłat celnych

Jak zostało to już wspomniane nieco wyżej, podczas odprawy celnej mogą zostać na nasz towar nałożone dodatkowe opłaty, do których należą:

  • Cło - Jest to rodzaj opłaty nakładany na importowane towary, których wartość przekracza 150 Euro. Z obowiązku dokonania opłaty tego rodzaju zwolnione są towary oznaczone jako prezent (o wartości nie wyższej niż 45 euro). Warto pamiętać, że regulacje dotyczące zwolnień z opłacenia cła nie dotyczą wyrobów tytoniowych, alkoholu oraz perfum
  • Podatek VAT - Tego rodzaju opłata pobierana jest przez urząd celny przy imporcie każdej paczki, której wartość nie przekracza 150 Euro a w przypadku towarów cenniejszych do opłaty dolicza się również cło.

Jak opłacić podatek VAT?

Jeśli chodzi o płatność VAT-u to istnieje możliwość zrobienia tego na kilka sposobów. Pierwszą możliwością jest dokonanie opłaty bezpośrednio po dokonaniu odprawy celnej. Drugą opcją jest opłata dokonywana poprzez tak zwany skład celny. Chodzi w niej o to, iż nasz towar jest magazynowany na składzie celnym bez jakiegokolwiek limitu czasowego i transportowany z niego w partiach, za które właśnie będziemy dokonywać opłat. Kolejna możliwość związana z dokonywaniem płatności za importowany towar jest tak zwana forma odroczona, dzięki której będziemy mogli rozliczyć się w ramach podatku VAT-7.

Jak załatwić wszelkie formalności związane z odprawą celną?

Wszystkie czynności związane z odprawą celną możemy zrobić sami, jednakże bardziej wygodną a przede wszystkim sprawdzoną opcją jest skorzystanie z usług różnego rodzaju agencji celnych takich jak Prima, dzięki czemu wszystkie formalności załatwią za nas doświadczeni urzędnicy, a my w spokoju możemy się zająć w tym czasie zupełnie innymi sprawami.

Podziel się