Artykuł sponsorowany Akcyza samochodowa

Akcyza samochodowa

Kiedy kupujesz pojazd poza granicami Polski, należy pamiętać o tym, że do załatwienia jest wiele spraw. Jedną z rzeczy, które przyszły właściciel samochodu musi zrobić, jest zapłacenie podatku akcyzowego. Ale jakiej wielkości akcyzę  należy zapłacić? I kiedy jej płacenie jest koniecznością? Sprawdź koniecznie!

Podatek akcyzowy - czym jest?

Większość osób kojarzy akcyzę z podatkiem, który doliczany jest do alkoholu czy papierosów,  ale to nie jedyna sytuacja, w której musi ona zostać opłacona. Podatek akcyzowy jest rodzaje podatku pośredniego, który nakładany jest na pewne wyroby. Jego zadaniem ma być obniżenie zapotrzebowania na dane produkty  albo ma on na celu podwyższać cenę produktów, które mają bardzo niskie koszty produkcji.

Podatek akcyzowy za samochód jest podatkiem niezharmonizowanym, czyli takim, który każde państwo ustala we własnym zakresie. Polska ustaliła aktualnie obowiązujące przepisy dotyczące podatku akcyzowego w 2008 roku. Jak mówi nam ekspert z agencji celnej Tadrospeed wiele osób nie wie dokładnie, jakie regulacje obowiązują w związku z podatkiem akcyzowym za samochód.

Podatek akcyzowy za samochód - kto i kiedy musi go płacić?

Podatek akcyzowy za samochód, według obowiązujących przepisów należy opłacić zawsze wtedy, kiedy do kraju sprowadzany samochód, który wcześniej nie był rejestrowany na terytorium Polski. Jest ona także opłacana w sytuacji, kiedy rejestruje się po raz pierwszy samochód, który był wyprodukowany w Polsce, ale nigdy nie został zarejestrowany.

Stawka akcyzy zależy od dwóch czynników - jest to pojemność silnika oraz wartość rynkowa samochodu. Chociaż pojazd może być kupiony za wiele mniejsze pieniądze, to bierze się pod uwagę mniej więcej obowiązującą cenę rynkową - jeśli więc na umowie będzie bardzo niska cena, to urząd może mieć swoje wątpliwości i podważyć ten zapis.

Pojemność silnika mówi o tym, jakiej wielkości będzie podatek akcyzowy za auto:

  • pojemność mniejsza od 2000 cm3 - akcyza wynosić będzie 3,1% wartości pojazdu
  • pojemność większa od 2000 cm3 - akcyza wynosić będzie 18,6% wartości pojazdu.

Podatek trzeba wyliczyć samodzielnie, złożyć odpowiednie dokumenty i zapłacić akcyzę za pojazd. Jeśli samochód nie został zakupiony za złotówki, to jego wartość musi zostać przeliczona. Pod uwagę bierze się kurs obowiązujący w dniu, w którym auto przekroczyło granicę, obliczenie robi się na podstawie kursu Narodowego Banku Polskiego.

Niektóre samochodu mają jednak mniejszą akcyzę, albo są z niej całkowicie zwolnione!  Akcyzę w wysokości 1,55% lub 9,3% wartości samochodu płaci się za samochody z napędem hybrydowym, a jak na razie samochodu w całości elektryczne są z akcyzy zwolnione.

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas