Artykuł sponsorowany Slow life, czyli włoska kuchnia lekarstwem na współczesną gonitwę

Slow life, czyli włoska kuchnia lekarstwem na współczesną gonitwę

Slow life to idea, która skupia się uspokojeniu tempa swojego życia. Została zapoczątkowana w 1986 roku przez włoskiego krytyka kulinarnego – Carla Petrini. Włoch zaprotestował przeciwko coraz większej dominacji restauracji szybkiej obsługi. Slow food polega na wykorzystywaniu naturalnych składników, najlepiej od lokalnych dostawców. Z tych dwóch pojęć wyrosły kolejne, takie jak slow fashion, slow business, a nawet slow parenting.

„La dolce vita”, czyli włoski sposób życia

Życie tu i teraz, umiejętność podziwiania piękna życia oraz spędzanie czasu z najbliższymi – to esencja włoskiego stylu życia w rytmie slow life. Włoska kuchnia zawdzięcza swoją popularność tej niezwykłej otoczce. Ważną rolę odgrywa przy tym wspólne przyrządzanie posiłków. Włoskie, wielopokoleniowe rodziny wiedzą o tym najlepiej. Kilkugodzinne gotowanie w gronie najbliższych to odpowiedź na popularność barów szybkiej obsługi. Mieszkańcy Półwyspu Apenińskiego wybierają przy tym świeże i naturalne produkty. Najlepiej, kiedy są one dostępne w najbliższej okolicy. Włosi zawsze zwracają uwagę na to, by składniki były wysokiej jakości. To również część idei slow life - rezygnacja z szybkich do przyrządzenia mrożonek i średniej klasy produktów z supermarketu. Po ugotowaniu posiłku Włosi spotykają się przy stole, by dalej wspólnie dyskutować i delektować się - nie tylko stworzonym posiłkiem, ale także swoim towarzystwem. Warto podkreślić, że Włosi wprowadzili do swojej tradycyjnej włoskiej kuchni także produkty “nowoczesne”, zgodne ze współczesnymi trendami dietetycznymi, jak np. produkty bezglutenowe, czy bez laktozy. Powolne delektowanie się posiłkami stało się jeszcze bardziej możliwe nawet dla osób z alergiami czy nietolerancjami pokarmowymi.



Skąd brać lokalne włoskie produkty?

Czerpiąc inspirację życia w rytmie slow od Włochów, w pierwszej kolejności należy przestawić się na używanie świeżych i lokalnych produktów. Naturalne włoskie specjały można kupić w sklepie internetowym Kuchnia Włoska. Większość oferowanych tu produktów to prawdziwe, włoskie regionalne przysmaki. Oliwa z oliwek BIO oraz sery - prosto z Sardynii, pasty truflowe z Piemontu, czy popularne przekąski taralli z Apulii, to nie jedyne regionalne wyroby. Nie można zapominać także o makaronach, które w różnych częściach Włoch są jadane w innych postaciach. Pasty marki Morelli pochodzą z rodzinnej wytwórni makaronów, znajdującej się w toskańskiej miejscowości San Romano. To kwintesencja idei slow life.

Warto wiedzieć! Idee slow life można realizować również w ramach kuchni fusion, gdzie smaki różnych kultur łączy się ze sobą. Już dzisiaj wiele dań włoskich można połączyć z tymi staropolskim. Ważne jest jednak korzystanie tylko z najwyższych jakościowo produktów

Przykłady dań włoskiej kuchni w idei slow food 

Włoska kuchnia w ideach slow food, to nie tylko zdrowe jedzenie, ale również zabawa kulinarna, którą warto praktykować z rodziną lub znajomymi, między innymi w wolne wieczory. To właśnie wtedy można zapoznać się ze sprawdzonymi przepisami, które pozwolą stworzyć dania, podbijające nasze podniebienia i serca. Przykładowymi przysmakami mogą być: risotto z groszkiem i truflami, bruschetta z truflami, sałatka ryżowa z warzywami sa marigosa, kuskus z sałatką z warzyw i tuńczyka, makaron z małżami, makaron z sosem tuńczykowym, czy też wyborna caponata. To właśnie takie potrawy warto wdrożyć również do swojej firmy cateringowej, restauracji, baru, czy nawet pizzerii! Pomogą Ci w tym inspiracje załączone na stronie wspomnianej już firmy Kuchnia Włoska, od której kupisz również najwyższej jakości produkty – mowa między innymi o truflach! 



Opracowanie:

API Sp. z o.o.

Ostrów Wielkopolski , Bema 31c

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas