Artykuł sponsorowany W jakich krajach powstają najlepsze słodycze czekoladowe?

W jakich krajach powstają najlepsze słodycze czekoladowe?

Skąd pochodzą najlepsze słodycze z czekolady? 

Popularność tego przysmaku można zaobserwować w produkcji wielu przekąsek, płatków śniadaniowych, a nawet w nieoficjalnych, nietypowych świętach – w Polsce Dzień Czekolady obchodzi się 12 kwietnia. To uniwersalny dodatek, włączany zarówno do słodkich deserów, jak i słonych przystawek. Jego początki sięgają XIX wieku, z kolei pierwsze przesłanki o wykorzystaniu ziaren kakaowca do sporządzania żywności sięgają czasów prehistorycznych.

Istnieje kilka rodzajów klasycznej czekolady: można wyróżnić gorzką, deserową oraz mleczną wersję, jednak podstawowa receptura zakłada użycie kilku prostych składników. Bardziej skomplikowane jest ich odpowiednie przygotowanie. W wyniku fermentacji, suszenia i mielenia ziaren powstaje miazga kakaowa, którą się topi i łączy z cukrem oraz tłuszczem. Tak powstałą masę należy rozdrobnić, poddać konszowaniu i temperowaniu. Dopiero po wykonaniu tych zabiegów formuje się i schładza gotowe tabliczki. Wszystkie te czynności mają na celu nadać charakterystyczną konsystencję wyrobu, gładką, lśniącą powierzchnię, a także ułatwić jego łamanie. Tak przetworzony specjał można wykorzystywać w dalszej produkcji łakoci.

Czekoladowe przysmaki ze świata 

Wśród czekoladowych słodyczy, które wyróżniają się na globalną skalę, można wyróżnić belgijskie praliny. Zdobyły swoją pozycję wskutek wieloletniej tradycji przyrządzania, którą zapoczątkowała kolonizacja Afryki. Ziarna kakaowca były rzadko spotykanym, jednak pożądanym surowcem w Europie XVI wieku, a przejmując jego plantacje kraj, stał się potęgą i głównym producentem łakoci na kontynencie. 

Nie należy także zapominać o Kit Kacie, wypuszczonym pierwotnie na rynek Wielkiej Brytanii – chrupiący wafelek, lekki, pyszny krem i charakterystyczny kształt sprawiają, że jest to wyrób wyjątkowy – jak twierdzi pracownik sklepu American Candy Shop

Warto również wspomnieć o niemieckiej, kultowej marce Lindt, kojarzącej się z wysoką jakością artykułów żywnościowych i niepowtarzalnym smakiem.

Jeżeli chodzi o produkty, których jednym z głównych składników jest czekolada, rynek USA nie ma sobie równych. Amerykańskie słodycze umocniły swoją pozycję na całym świecie, łącząc w sobie różne walory smakowe. Dobrym przykładem mogą być popularne Reese’s, stanowiące rodzaj babeczek wypełnionych masłem orzechowym. Początkowo zamknięte za oceanem, szybko zdobyły popularność także w Europie. Inną silną marką będzie Hershey’s działająca już od 1800 roku, z rozpoznawalnym wytłoczeniem oraz kształtem poszczególnych kawałków czekolady. To produkt kultowy, opierający swoją renomę na doświadczeniu i przyjemności z jedzenia. Interesującą, azjatycką przekąską są paluszki Pocky wykonane z kruchego ciasta – są elementem codzienności japońskiej młodzieży.

Kraje z największym spożyciem czekolady 

Szwajcaria króluje wśród „czekoladowych łakomczuchów” – na przeciętnego obywatela przypada tutaj niemalże 9 kg takich słodyczy. Nic zresztą dziwnego: to ojczyzna Toblerone i Nestlé. Niedaleko za nią znajdują się Niemcy, choć według przeprowadzonych ankiet zakup podobnych specjałów motywowany jest głównie podarowaniem ich komuś innemu. Kolejnymi rekordzistami są: Irlandia, Wielka Brytania, Norwegia, Szwecja, Australia i Holandia. Dopiero w dalszym ciągu można wskazać Stany Zjednoczone, a po nich – Francję. Okazuje się, że pomimo wypracowania wielu wysokojakościowych specjałów, USA mieści się na przedostatnim miejscu w sporządzonych rankingach, wykazując roczne spożycie sięgające niewiele ponad 4 kg na jednego mieszkańca.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas