Artykuł sponsorowany Zastosowania komór chłodniczych

Zastosowania komór chłodniczych

Najważniejszymi zadaniami komór chłodniczych są utrwalenie, przechowywanie i transport łatwo psujących się produktów spożywczych. Te konstrukcje to nic innego jak chłodzone pomieszczenia przeznaczone do przechowywania żywności. Odpowiednio dopasowane do jej rodzaju, pozwalają zachować maksymalnie długą świeżość, ale też smak, kolor oraz skład witamin i minerałów. Niska temperatura pozwala też spowolnić proces rozwoju mikroorganizmów.

Jakie rodzaje komór chłodniczych wyróżniamy?

Komory chłodnicze można sklasyfikować w zależności od konstrukcji, ale też panującej w nich temperatury. Ze względu na konstrukcję wyróżnia się:

  • lady,
  • szafy,
  • regały,
  • witryny,
  • komory.

W wyborze odpowiedniego urządzenia chłodniczego należy także zwrócić uwagę na zakres temperatur. W tej kategorii wyróżnia się:

  • komory chłodnicze o zakresie temperatur od 0° C do +10° C,
  • komory mroźnicze o zakresie temperatur od -5° C do -25° C,
  • komory mroźnicze głębokiego mrożenia o zakresie temperatur około -30° C,
  • komory z atmosferą kontrolowaną.

Ich różnorodność sprawia, że można je wykorzystać w wielu miejscach, nie tylko publicznych.

Jak zbudowane są komory chłodnicze?

Do produkcji komór chłodniczych są wykorzystywane najwyższej jakości płyty warstwowe przeznaczone do wykorzystywania w branży chłodnictwa. Spełniają niezbędne wymogi sanitarne i mają atesty potwierdzające bezpieczeństwo ich użytkowania. Specjaliści z FRIGO SYSTEM zaznaczają, że zarówno grubość stosowanych płyt, jak i rodzaj drzwi są dopasowywane do sytuacji i uzależniony od temperatury, jaka ma być uzyskana we wnętrzu. Ważnym elementem są gumowe uszczelki dodatkowo zabezpieczające przez zmianami temperatur. Są one wyposażone także w przewód grzewczy i termostat, który zabezpiecza je przed przegrzaniem.

Gdzie można wykorzystać komory chłodnicze?

Proponowane przez wielu producentów chłodnie i mroźniej najczęściej są stosowane w: hotelach, supermarketach, restauracjach i innych obiektach gastronomicznych, magazynach i hurtowniach spożywczych, centrach dystrybucyjnych i logistycznych, podczas transportu żywności, a także w przemyśle przetwórczym i spożywczym – w miejscach takich jak piekarnie, mleczarnie, masarnie – jak również w sadownictwie. Ich głównym zadaniem jest zadbanie o jakość żywności, ale też maksymalnie zminimalizowane jej marnowania.

Na koniec w formie ciekawostki warto dodać, że w Unii Europejskiej rocznie jest marnowane około 90 mln ton jedzenia. Wartości te obejmują czas od momentu jej wytworzenia, aż do spożycia przez końcowych konsumentów.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas