Materiał Partnera Piwa i browary rzemieślnicze. Co należy przez nie rozumieć?

Piwa i browary rzemieślnicze. Co należy przez nie rozumieć?

Mimo że piwo cieszy się niesłabnącą popularnością, jego smak oraz jakość nie zawsze trafia w indywidualny gust. Złocisty trunek nazywany dawniej napojem bogów występuje jednak w wielu wariantach, o czym doskonale wiedzą zwolennicy browarów kraftowych. Produkowane przez nie piwa rzemieślnicze wyróżniają się nietuzinkowym składem, przez co stanowią coraz większą konkurencję dla koncernów nastawionych a masowego klienta.

Czym są browary rzemieślnicze?

Z pojęciem browarów rzemieślniczych spotykamy się dosyć często, lecz nie każdy jest w stanie precyzyjnie określić, czym właściwie są owe podmioty. Nie ma jednak się czemu się dziwić, gdyż brakuje ich jednoznacznej definicji prawnej czy organizacyjnej. Jeśli chodzi o rodzime podwórko, przez browar rzemieślniczy należy rozumieć jeden niewielki zakład, który wytwarza trunki w pełnej niezależności od kapitału korporacyjnego. Chociaż nie jest to regułą, jego właścicielem najczęściej jest sam piwowar, który stawia jakość produktów na pierwszym miejscu, używając tradycyjnych lub innowacyjnych surowców. To on osobiście nadzoruje cały proces ważenia od początku do samego końca, unikając przy tym również sztucznych dodatków czy konserwantów i nie skracając czasu fermentacji. Nie da się ukryć, że wielu piwowarów zaczyna w skromnych domowych warunkach i zanim otworzą się na rynek, efektami swych działań dzielą się z wąską grupą osób. Ich pasja w połączeniu z zaangażowaniem, dominuje nad względami ekonomicznymi, co pozwala stworzyć produkt unikalny i wyróżniający się wśród konkurencji rynkowej.

Piwo rzemieślnicze a kraftowe

Browary rzemieślnicze nazywa się zamiennie kraftowymi. Słowo ,,craft,, oznacza po polsku rzemiosło i zostało wprowadzane do języka potocznego przez samych piwowarów, a także miłośników ich wyrobów. Z tego powodu należy uznać, że zostanie z nami na lata. Powyższe pojęcie trzeba jednak traktować jako swoiste zawężenie rzemieślnictwa. Mimo iż piwowarzy są fizycznie zaangażowani w produkcję, to nie wykonują swych zadań rutynowo. Ich praca wymaga bowiem artyzmu, chęci eksperymentów z nowymi składnikami czy proporcjami. Tym samym trzeba stwierdzić, iż tworzenie piwa rzemieślniczego stanowi prawdziwą sztukę, dzięki której możemy się cieszyć wieloma wariantami trunków. Nie inaczej jest w przypadku piw produkowanych oraz dystrybuowanych przez firmę Westtrade. W ofercie przedsiębiorstwa odnajdziemy trunki w rozmaitych stylach, które zaspokoją pragnienia nie tylko koneserów.

Co kraj, to inne przepisy

Nie jest tajemnicą, że w branży piwnej duże znaczenie mają konkursy branżowe. Organizatorzy jednego z nich (Kraft Roku) definiują piwa rzemieślnicze jako wyroby stanowiące dzieło piwowara znanego z imienia i nazwiska, który waży produkty wedle autorskiej receptury w ilości do 5 tys. hektolitrów rocznie. Jeszcze inaczej tego rodzaju trunki interpretuje stowarzyszenie browarników w USA. Według niego browar kraftowy nie może przekroczyć rocznej produkcji 7 milionów hektolitrów, a podmioty nierzemieślnicze nie mogą posiadać więcej niż 25% udziałów zakładu ważącego zgodnie z tradycyjną recepturą.

Opracowanie:

Piwa Rzemieślnicze - Gdańsk

Starogard Gdański , Zielona 22

Podziel się