Materiał Partnera Alkohol spożywczy – co trzeba o nim wiedzieć?

Alkohol spożywczy – co trzeba o nim wiedzieć?

Alkohol etylowy, czyli popularny etanol, jest organicznym związkiem chemicznym, należącym do alkoholi. Jest to również jeden z podstawowych składników alkoholi spożywczych, dopuszczonych do konsumpcji przez ludzi. Jako że należy do substancji psychoaktywnych, spożywanie go w nadmiernych ilościach może skutkować wieloma zmianami, m.in. w gospodarce hormonalnej organizmu i ogólnym samopoczuciu. Co jeszcze warto wiedzieć o alkoholu etylowym?

Garść informacji o etanolu

Alkohol etylowy to bezbarwna ciecz o mocno wyczuwalnym zapachu i charakterystycznym smaku. Jest substancją wysoce łatwopalną, spalającą się niebieskim płomieniem o słabym nasileniu. Bardzo łatwo miesza się z wodą, w związku z tym wykorzystuje się go m.in. jako rozpuszczalnik organiczny. 95,6-procentowy roztwór etanolu z wodą to powszechnie znany spirytus. W celu uzyskania czystego alkoholu etylowego (czyli tzw. etanolu absolutnego lub stuprocentowego) wykonuje się proces destylacji azeotropowej lub związania wody ze spirytusem przy wykorzystaniu tlenku wapnia, siarczanu magnezu lub siarczanu sodu. Etanol stuprocentowy należy przechowywać w szczelnie zamkniętych naczyniach, gdyż wykazuje silne właściwości higroskopijne.

Spożywczy alkohol etylowy uzyskiwany jest przy zastosowaniu destylacji alkoholowej z takich surowców jak zboże (m.in. pszenica, żyto, jęczmień), buraki cukrowe, trzcina cukrowa czy ziemniaki. Wykorzystywany jest do produkcji alkoholi spożywczych, ale również jako dodatek do wielu potraw i deserów. Etanol wykorzystywany do celów spożywczych posiada najwyższą czystość chemiczną, dlatego musi bezwzględnie spełniać wszelkie normy dotyczące jakości, by zostać dopuszczony do spożycia.

Wpływ alkoholu etylowego na organizm

Tak jak zostało wspomniane wyżej, alkohol etylowy zalicza się do substancji psychoaktywnych, w dodatku do tych najczęściej przyjmowanych. Wchłania się z przewodu pokarmowego, a już po ok. 5–10 min dociera do krwi, przez co może zostać wykryty w badaniach (po 15 min ok. 50% etanolu wchłania się do tkanek). Jak przypominają specjaliści z zakładu odwadniania spirytusu Bioetanol AEG, etanol wykazuje właściwości narkotyczne i zaliczany jest do grupy depresantów. Przyjęcie go w dawce 30–35 ml (równowartość 2 kieliszków wódki lub jednego piwa) skutkuje m.in.:

  • poprawą pewności siebie,
  • przyspieszeniem bicia serca,
  • poprawą nastroju,
  • odprężeniem,
  • pobudzeniem,
  • rozszerzeniem źrenic.

Po przekroczeniu określonej dawki pojawiają się problemy z koncentracją, utrzymaniem równowagi, utrata sprawności ruchowej, a także nagłe zmiany nastroju.

Opracowanie:

Bioetanol AEG Sp. z o.o.

Chełmża , Bydgoska 4

Podziel się