Artykuł sponsorowany Jakie odmiany kukurydzy są przeznaczone na kiszonkę?

Jakie odmiany kukurydzy są przeznaczone na kiszonkę?

Kukurydza kiszonkowa musi mieć określone właściwości, które wpływają na jej wydajność oraz pożywność. Wybierając odmianę kukurydzy na kiszonkę, należy wziąć pod uwagę nie tylko wygląd samych kolb, ale również budowę całej rośliny – ma to znaczenie w kontekście wartości energetycznej gotowej kiszonki oraz procesu zbioru i przetwarzania roślin.

Czym jest kiszonka z kukurydzy i jakie jest jej zastosowanie?

Kiszonka to pasza objętościowa, którą karmi się zwierzęta hodowlane. Dostarcza ważnych składników odżywczych, uzupełnianych za pomocą odpowiednio dobranej paszy treściwej. Dużą zaletą kiszonki jest możliwość przechowywania jej przez cały rok, również okresie jesienno-zimowym. W Polsce popularna jest kiszonka z kukurydzy, która jest stosunkowo tania w produkcji, a przy tym chętnie pobierana przez zwierzęta i dobrze przyswajalna.

Ze względu na zawartość cukru, kukurydzę bardzo łatwo i szybko kisi się bez dodatku konserwantów, jednak należy uważać, aby nie doszło do fermentacji alkoholowej. Równie istotne jest przestrzeganie zasad przygotowania kukurydzy do kiszenia. Jak zauważa specjalista z firmy Saatbau, specjalizującej się m.in. w uprawie wielu odmian kukurydzy: 

Kukurydza powinna być przechowywana w warunkach beztlenowych, co osiąga się poprzez dokładne ubicie zmielonej kukurydzy oraz szczelne przykrycie jej folią. W przeciwnym razie może dojść do wytworzenia się pleśni, która – jeśli jej nie zauważymy – zagrozi zdrowiu zwierząt.

Jaką kukurydzę można wykorzystać do przygotowania kiszonki?

Kukurydza na kiszonkę powinna charakteryzować się wysokim udziałem kolb w masie, zawierających ziarna typu flint (lub do nich zbliżone). Ze względu na ich szklistą strukturę, są lepiej i dłużej trawione przez zwierzęta. Warto wybierać odmiany, które mają tzw. efekt stay-green, co oznacza, że zielone części rośliny nie uschną przez dłuższy czas. Efekt stay-green wpływa na wydajność kukurydzy przeznaczonej na kiszonkę. Równie ważną cechą kukurydzy kiszonkowej jest parametr określający strawność włókna. Odmiany kukurydzy o wysokiej strawności włókna zapewnią zwierzętom energię nie tylko ze skrobi z kolby, ale też z zielonych części kukurydzy, czyli łodyg i liści. Przeglądając katalog odmian kukurydzy na kiszonkę, można trafić na współczynnik FAO, określający ich wczesność. Odmiany o niższym FAO będą charakteryzowały się krótszą wegetacją, a te o wyższym – dłuższą. Kierując się poziomem współczynnika FAO, można wybrać odmiany odpowiednie do warunków klimatycznych, w których zostaną zasiane. Duża liczba odmian kukurydzy pozwala dopasować nasiona do potrzeb konkretnego gospodarstwa.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas