Artykuł sponsorowany Fakty i mity na temat majonezu

Fakty i mity na temat majonezu

Majonez jest sosem, który można dodać do wielu dań – od jajek na twardo, przez sałatki, aż po zwykłe kanapki. Cieszy się on ogromną popularnością niemal na całym świecie. Przez wiele lat zdążyły jednak powstać różne mity na temat jego składu czy zastosowania. Które informacje dotyczące majonezu są prawdziwe, a które można zaliczyć do powielanych przekonań niezgodnych z rzeczywistością?

Czy majonez jest zdrowy? 

Tradycyjny majonez składa się z oleju roślinnego, żółtek oraz przypraw. Produkty kupne zawierają również substancje, które pozwalają na utrzymanie ich w odpowiednim stanie przez dłuższy czas, zachowując bezpieczeństwo dla ludzkiego zdrowia. Warto wybierać produkty z naturalnych składników wysokiej jakości. Wówczas doskonały smak idzie w parze z odpowiednim składem.

Dobrej jakości majonez pozwala na dostarczenie do organizmu ważnych składników odżywczych, w tym kwasów omega-3 wspierających funkcjonowanie serca. Tłuszcz zawarty w tym sosie pozwala również na rozpuszczanie takich witamin, jak A, D, E i K. To skarbnica wielu cennych minerałów, dlatego odrobina majonezu jest wskazana jako dodatek do różnego rodzaju dań.

Majonez nie musi zawierać jajek 

Majonez zwykle bazuje na żółtkach, ale na rynku pojawiają się produkty całkowicie roślinne, które nie zawierają tego składnika. Doskonałym przykładem jest Cremajo od firmy Starck’s Food Polska, czyli producenta wegańskiego majonezu. To świetna alternatywa dla standardowych sosów. Zawiera znacznie mniej tłuszczu, jest w pełni naturalny i bezpieczny dla osób, które wykluczają gluten. Trafia w gusta wegan oraz konsumentów ograniczających spożycie jajek. W smaku niemal łudząco przypomina standardowy majonez, pozwalając na zachowanie niezmienionego charakteru dań z dodatkiem tego sosu.

Majonez a odchudzanie 

Majonez przez niektóre osoby jest uznawany za niezdrowy przez swoją kaloryczność. W 100 g jest to aż 700 kcal, w zależności od dokładnego składu produktu. Jednak niewiele osób zużywa taką ilość sosu do jednej porcji potrawy. Łyżeczka majonezu to jedynie 35 kcal, czyli znacznie mniej. Warto dodawać go do różnych potraw, jednak w sytuacji, gdy zależy Ci na utrzymaniu odpowiedniej liczby kalorii, dobrym pomysłem jest zachowanie umiaru. Świetnym pomysłem jest też sos o obniżonej zawartości tłuszczów.

Majonez nie powinien być głównym dodatkiem do posiłków jedzonych w ciągu dnia, ale jego stosowanie raz na jakiś czas jest dobrym pomysłem nawet podczas odchudzania. Kluczem jest rozsądne dawkowanie sosu w połączeniu z odpowiednimi potrawami.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas