Materiał Partnera Co to jest skrobia modyfikowana? Dlaczego dodaje się ją do żywności?

Co to jest skrobia modyfikowana? Dlaczego dodaje się ją do żywności?

Każdy, kto stara się zdrowo odżywiać, musi pamiętać o regularnym czytaniu składów produktów, które planuje kupić w sklepie. Często jednak nawet osoby, które starają się to robić, nie wiedzą do końca, co tak naprawdę kryją nazwy zamieszczane na etykiecie. Popularnym dodatkiem do żywności jest skrobia modyfikowana. Czy jest to zdrowy dodatek? Kiedy możemy sięgać po takie produkty? Odpowiedzi znajdziecie w poniższym tekście.

Jak powstaje skrobia modyfikowana?

Skrobia modyfikowana pochodzi ze skrobi naturalnej. Produkuje się ją dzięki poddaniu jej szeregowi przemian fizycznych, chemicznych i enzymatycznych, które pozwalają na jej szersze zastosowanie w produkcji żywności. Chociaż taka skrobia nie jest produktem pochodzącym „prosto z natury”, to jest ona bezpiecznym dodatkiem do żywności. Nie musimy się martwić, że potrawy zawierające taką skrobię nam zaszkodzą. Producenci produktów spożywczych często wykorzystują ją jako wypełniacz. Skrobię modyfikowaną na dużą skalę produkuje i sprzedaje w Europie przedsiębiorstwo Culinar, pochodzące ze Skandynawii. Warto wiedzieć, że skrobia modyfikowana nie ma nic wspólnego z żywnością modyfikowaną genetycznie – tak zwanym GMO – której wielu ludzi stara się unikać. Zmiany we właściwościach skrobi są dokonywane przy pomocy metod fizycznych i chemicznych już po jej pozyskaniu z roślin. Bezpieczne dodatki do żywności oznaczane są na etykietach kodami E1400 do 1500 i właśnie wśród nich znajdziemy skrobię modyfikowaną.

Wybieraj zdrowe produkty

Szukając na sklepowych półkach zdrowych produktów, musimy być bardzo ostrożni. Chociaż dodatek skrobi modyfikowanej nie powinien być dla nas niepokojący, to problemem mogą być inne dodatki, jakie znajdziemy w składzie niektórych przekąsek. Skrobia modyfikowana bardzo często jest stosowana w przemysłowej produkcji żywości ze względu na swoje dobre właściwości, pozwalające usprawnić cały proces produkcyjny. Skrobia jest zdrowym wypełniaczem, ale niestety często występuje w towarzystwie znacznie bardziej szkodliwych produktów. Dlatego kupując produkty zawierające skrobię, sprawdźmy, czy nie zawierają one dużych ilości soli, glutaminianu sodu czy utwardzonego tłuszczu palmowego. Warto też wykluczyć ze swojego menu produkty, w których skrobia jest zupełnie niepotrzebna, a mimo to została użyta do ich produkcji – mowa tu o jogurtach czy przetworach mięsnych. Skrobia jest tam dodawana, by w sztuczny sposób poprawić ich konsystencję, która sama w sobie powinna być właściwa – bez ulepszaczy.

Podziel się