Materiał Partnera Oleje i smary przystosowane do kontaktu z żywnością

Oleje i smary przystosowane do kontaktu z żywnością

Oleje i smary wykorzystywane w branży spożywczej muszą wyróżniać się jak najlepszymi właściwościami – zarówno smarnymi, jak i eksploatacyjnymi. Kluczową rolę odgrywa również ich zgodność z normami określającymi warunki sanitarne oraz bezpieczeństwo żywności, która ma z nimi kontakt. Obecnie producenci oferują wiele rozwiązań, które można idealnie dostosować do konkretnej aplikacji. Co warto o nich wiedzieć? Wyjaśniamy.

Oleje i smary do kontaktu z żywnością – najważniejsze informacje

Wyprodukowanie olejów i smarów, które mogą mieć bezpieczny kontakt z żywnością, nie tylko nie jest łatwe, ale jest dużym wyzwaniem dla producentów. Oferują oni jednak szeroką gamę produktów, które umożliwiają indywidualne dopasowanie środka do konkretnej aplikacji. 

Stosując je, warto brać pod uwagę zalecenia producenta, których przestrzeganie gwarantuje, że smarowanie będzie się odbywać właściwie, a przy tym produkowane wyroby będą bezpieczne do spożycia – wyjaśnia ekspert z firmy OIL-TRANS.

Tradycyjne środki smarne, pomimo świetnych właściwości tribologicznych, mają skład chemiczny, który uniemożliwia ich stosowanie w przemyśle spożywczym. Wybierając odpowiedni rodzaj, należy pamiętać, że muszą one nie tylko ograniczać zużycie węzła tarcia i opory ruchu. Ważne, jest także, by przy wysokiej temperaturze zapłonu smar intensywnie nie parował, nie zmieniał się w stan skupienia ani też szybko nie uległ zestarzeniu. Przez cały czas użytkowania musi wyróżniać się właściwą lepkością i napięciem powierzchniowym.

Jak wybrać właściwy środek smarny?

Dobór właściwych środków smarnych w przemyśle jest podstawą – pozwala nie tylko utrzymać ruch, ale jednocześnie koszty na odpowiednim poziomie. Pierwszym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę, są testy, dopuszczenia PZH oraz NSF H1. Warto sprawdzić nie tylko, czy dana substancja może być używana w przemyśle spożywczym, ale też czy nadaje się do konkretnego procesu technologicznego. Co więcej, środki smarne do przemysłu spożywczego nie muszą być wyjątkowo drogie, aczkolwiek przedsiębiorca nie powinien na nich oszczędzać. Ich nieprawidłowe działanie może dość szybko doprowadzić do awarii i przestojów, które generują ogromne straty dla firmy.

Kupujący powinien również zwrócić uwagę na skład substancji. W przypadku stosowania ich w procesie produkcji w składzie nie mogą znajdować się metale ciężkie, takie jak: arsen, selen, rtęć, ołów, kadm czy antymon, ale też substancje rakotwórcze. Ponadto, powinny wyróżniać się wysoką odpornością na działanie wody, wysokie obciążenia i drgania, ale też wysokie i niskie temperatury. Ważne, by wykazywały również obojętność smakową, fizjologiczną i zapachową oraz nie wchodziły w reakcje ze środkami czyszczącymi ani dezynfekcyjnymi.

 

Podziel się