Artykuł sponsorowany Psycholog, psychiatra, psychoterapeuta – kiedy zawodzi nas umysł

Psycholog, psychiatra, psychoterapeuta – kiedy zawodzi nas umysł

Bardzo często w kontekście zdrowia psychicznego pojawiają się trzy podstawowe określenia odnoszące się do specjalisty zajmującego się zdrowiem psychicznym pacjenta  – psychiatra, psycholog, psychoterapeuta. Pomimo pewnych podobieństw tych zawodów, to są one jednak różne w wielu sferach swojej działalności, a wbrew pozorom zakres pomocy oferowany przez tych specjalistów nie dla każdego jest oczywisty.

Psychika pod kontrolą

Mimo systematycznej popularyzacji wiedzy medycznej i psychologicznej, a także powstawania coraz większej liczby placówek takich jak Centrum Zdrowia Araszkiewicz Łaźnia Miejska z Bydgoszczy, zatrudniających doświadczonych specjalistów, wciąż wiele osób miewa wątpliwości do kogo udać się ze swoim problemem – psychologa, psychiatry, a może psychoterapeuty? Oczywistym jest, że specjalności te zajmują się szeroko pojętym obszarem ludzkiej psychiki. Badają jej funkcjonowanie, analizują i diagnozują zaburzenia tegoż funkcjonowania i pomagają rozwiązywać problemy wynikające z zaburzeń o charakterze psychicznym. Podstawową jednak różnicą jest chociażby formalne wykształcenie przedstawicieli tych zawodów. Jeśli chodzi o psychiatrę to jest to lekarz medycyny, a osoba wykonująca ten zawód musi ukończyć studia wyższe na kierunku medycyna oraz pięcioletnią specjalizację z psychiatrii. W przypadku psychologa tytułem tym może posługiwać się osoba, która ukończyła 5-letnie jednolite studia magisterskie na kierunku psychologia. Psychoterapeutą natomiast można zostać po ukończeniu specjalistycznego szkolenia, zwykle trwającego kilka lat. Szkolenie w zakresie psychoterapii może podjąć zarówno psychiatra, jak i psycholog, a także inne osoby z dyplomem magistra studiów humanistycznych po zdaniu odpowiednich egzaminów. Poza drogą do uzyskania odpowiedniego tytułu zawodowego, specjalności te różnią się również zakresem swoich uprawnień. Lekarz psychiatra zajmuje się zapobieganiem oraz leczeniem chorób i zaburzeń psychicznych. Badanie stanu psychicznego pozwala mu na postawienie diagnozy medycznej i zaproponowanie odpowiedniego leczenia farmakologicznego oraz psychoterapeutycznego. Jako jedyny może także wystawiać recepty na określone leki.  Jeśli chodzi o psychologa to ma on uprawnienia do przeprowadzania testów psychologicznych, diagnozowania lub opiniowania. Osoba z takim wykształceniem może udzielać pomocy psychologicznej, prowadzić doradztwo w określonych dziedzinach, np. wychowania dzieci i młodzieży, w biznesie czy resocjalizacji osób mających kłopoty z adaptacją społeczną. Psychoterapia natomiast jest pracą nad powrotem do równowagi psychicznej lub lepszym poznaniem siebie. Dzięki regularnym spotkaniom z pacjentem psychoterapeuta wspiera go w trwałym rozwoju osobistym oraz budowaniu satysfakcjonujących relacji ze światem i z samym sobą.

Do kogo po pomoc

Współczesny człowiek coraz częściej nie radzi sobie z otaczającą go rzeczywistością. Dlatego też tak ważna jest pomoc psychologiczna oferowana przez placówki zajmujące się różnego rodzaju zaburzeniami naszej psychiki, do których należy Centrum Zdrowia Araszkiewicz Łaźnia Miejska. W ramach swojej działalności od wielu lat zatrudnieni tam specjaliści pomagają pacjentom w radzeniu sobie z zaburzeniami pamięci i urojeniowymi, okresu rozwojowego, osobowości, zaburzeniami psychosomatycznymi, kontroli emocji czy zaburzeniami afektywnymi, a także w walce z uzależnieniami. Wielospecjalistyczna placówka medyczna oferuje także porady w zakresie neurologii, logopedii, seksuologii, kardiologii, geriatrii, reumatologii, fizjoterapii, chorób wewnętrznych, endokrynologii, pediatrii, laryngologii, ortopedii, urologii, chirurgii i neurochirurgii, dermatologii oraz zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. W Centrum Zdrowia Araszkiewicz dostępna jest także klinika witaminowa VitDrip. Centrum Zdrowia to miejsce, gdzie wykwalifikowani i doświadczeni specjaliści dołożą wszelkich starań by pacjenci mogli żyć bardziej komfortowo oraz cieszyć się radością życia.

Pomimo pewnych różnic zawody psychiatry, psychologa i psychoterapeuty niewątpliwie są ze sobą powiązane i wzajemnie się uzupełniają. Dlatego też nawet jeśli rozwiązanie naszego problemu nie będzie leżało w kompetencjach danego specjalisty, na pewno pokieruje nas do tego właściwego. Nie należy się również obawiać wizyty. Warto pamiętać, że zdrowie psychiczne jest równie ważne jak nasza sprawność fizyczna.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas