Artykuł sponsorowany Czy wazektomia jest odwracalna?

Czy wazektomia jest odwracalna?

Wazektomia uznawana jest za jedną ze skuteczniejszych form męskiej antykoncepcji, która różni się znacząco od powszechnie stosowanych i łatwo dostępnych środków zapobiegania ciąży dla kobiet. Jest to zabieg inwazyjny przeprowadzany w warunkach ambulatoryjnych. Celem wazektomii jest uniemożliwienie przepływu plemników przez nasieniowód podczas ejakulacji. Mimo, że jest to procedura chirurgiczna, to wiele osób zastanawia się: czy możliwe jest cofnięcie efektów zabiegu?

Co warto wiedzieć o wazektomii?

Wazektomia to zyskująca na popularności forma antykoncepcji dla mężczyzn. Ten mikrochirurgiczny zabieg polega na podwiązaniu nasieniowodów dwoma specjalnymi podwiązkami, a następnie specjalista z zakresu chirurgii urologicznej, np. z gabinetu Moconti zlokalizowanego w Warszawie, wykonuje przecięcie pomiędzy nimi. Warto podkreślić, że wazektomia to zabieg, który uniemożliwia przejście plemników do nasienia, ale jednocześnie nie blokuje procesu spermatogenezy. Oznacza to, że układ rozrodczy mężczyzny po zabiegu nadal produkuje plemniki, ale zostają one wchłonięte przez organizm. Wazektomia również nie wpływa na zdolność do wytrysku, a poziom popędu seksualnego pozostaje niezmieniony.

Czy można odwrócić zabieg wazektomii?

Decyzja o przeprowadzeniu wazektomii powinna być dokładnie przemyślana, ponieważ w życiu wiele rzeczy może się zmienić, w tym również planowanie rodziny. Dlatego też wielu mężczyzn zastanawia się, czy wazektomia jest odwracalna. Okazuje się, że istnieje taka możliwość, jednak jest to skomplikowany i kosztowny zabieg – reversal (często niepoprawnie nazywany rewazektomią).

Procedura odwrócenia wazektomii polega na próbie odtworzenia drożności nasieniowodów, które zostały wcześniej przecięte. Wymaga to wykorzystania specjalistycznego sprzętu takiego jak mikroskop operacyjny oraz bardzo cienkich nici. Odwrócenie wazektomii jest bardziej skomplikowane niż sama wazektomia, co wiąże się z większym kosztem, wydłużonym czasem trwania zabiegu i konieczną obecnością anestezjologa.

Skuteczność odwrócenia wazektomii jest uzależniona od kilku czynników – głównie czasu, jaki upłynął od wazektomii. Szanse na zajście w ciążę partnerki mężczyzny po zabiegu reversal szacuje się od 50% do 80%. Zabiegi przeprowadzone do 3 lat po wazektomii mają lepsze rokowania.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas