Artykuł sponsorowany Jak przygotować się na USG jamy brzusznej?

Jak przygotować się na USG jamy brzusznej?

Badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej jest często zalecane, głównie w przypadku dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Lekarze udzielają szczegółowych wskazówek, w jaki sposób się do niego przygotować. Czasem zdarza się jednak zapomnieć o niezbędnych czynnościach, zwłaszcza jeśli od wizyty u lekarza minęło sporo czasu. W jaki sposób przygotować się na USG brzucha i w jaki sposób ono przebiega?

Kiedy otrzymuje się skierowanie?

Skierowanie na USG jamy brzusznej jest jednym z najlepszych sposobów na sprawdzenie stanu narządów wewnętrznych. Jest ono wystawiane głównie w przypadku niepokojących dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takich jak wymioty oraz problemy z wypróżnianiem (biegunka lub zaparcia), a także w przypadku odczuwania bólu w okolicy brzucha. Jest ono konieczne nie tylko do postawienia właściwej diagnozy, ale także zdecydowania, czy konieczna będzie ingerencja chirurga.

Przygotowanie do badania

Właściwe przygotowanie się do badania jest bardzo ważne i pozwala na uzyskanie wiarygodnego wyniku. Pacjent musi pamiętać o tym, aby:

  • w przeddzień badania nie spożywać pokarmów ciężkostrawnych i wzdymających;
  • w przypadku przepisania leków na wzdęcia należy przyjmować je zgodnie z zaleceniem lekarza;
  • nie przyjmować żadnych specyfików na własną rękę;
  • na 6 godzin przed badaniem nie spożywać pokarmu (w przypadku małych dzieci wystarczą 2-3 godziny);
  • w dniu badania nie palić papierosów i nie żuć gumy.

W przypadku badania układu moczowego konieczne jest napełnienie pęcherza. Optymalne jest wypicie około litra wody na 1-1,5 godziny przed badaniem i powstrzymać się od oddawania moczu. Badania USG, w tym również jamy brzusznej i układu moczowego, oferuje między innymi centrum medyczne Endo Med, które znajduje się we Wrocławiu.

Jak wygląda USG brzucha?

Osoby, które nie miały jeszcze wykonywanego USG, często nie wiedzą, na czym dokładnie polega badanie. Warto zaznaczyć, że jest ono całkowicie bezbolesne, a jedynie może powodować dyskomfort podczas nacisku głowicy aparatu na brzuch. Wyjątek stanowią poważne schorzenia lub uszkodzenie narządów wewnętrznych, kiedy ból jest odczuwany poprzez nawet lekki nacisk. Pacjent powinien rozebrać się do połowy, a spodnie i bieliznę zsunąć nieco poniżej pasa, aby osoba wykonująca badanie miała swobodny dostęp do wszystkich części jamy brzusznej. Następnie na skórę zostaje nałożony żel, który ma zapewnić właściwy poślizg głowicy, przekazującej obraz wnętrza jamy brzusznej na monitor. Obsługą urządzenia musi zajmować się osoba, która ma odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie w diagnostyce chorób jamy brzusznej na podstawie obrazu ultrasonograficznego.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas