Artykuł sponsorowany Badania psychologiczne dzieci i młodzieży – kiedy warto je przeprowadzić?

Badania psychologiczne dzieci i młodzieży – kiedy warto je przeprowadzić?

Coraz większa liczba rodziców przychodzi ze swoimi pociechami do specjalistycznych poradni psychologicznych, w celach profilaktycznych, lub po porady związane z wyeliminowaniem, jakiegoś problemu. Również duża liczba szkół, za zgodą opiekunów prawnych dzieci i młodzieży, zaprasza do swoich placówek psychologów, którzy przeprowadzają odpowiednie badania. Najczęściej dotyczą one uczniów, którzy mają np. trudności w nauce, lub u których występuje m.in. zbyt wysoki poziom agresji.

Badania psychologiczne dzieci

W przypadku dzieci badania psychologiczne, są najczęściej przeprowadzane w celu określenia zdolności intelektualnych, przyczyn niepowodzeń szkolnych, czy też w przypadku wstępnych diagnoz takich zaburzeń, jak dysleksja, czy nawet zespół Aspergera. Wielokrotnie na analizy z psychologami, wysyłani są również przez szkoły rodzice z dziećmi, które nagle pogorszyły się w nauce, które szybko schudły/przytyły, czy też, u których zaobserwowano symptomy bycia ofiarą prześladowania przez rówieśników. We wszystkich tych sytuacjach, ważna jest szybka reakcja, bo pogłębianie danych problemów, może przyczynić się do poważnych zmian osobowości, czy do rozwinięcia się stanów depresyjnych, które stwierdzane są coraz częściej u najmłodszych. Dzisiaj dlatego środowiska psychologiczne, pediatryczne, czy też psychiatryczne i pedagogiczne, rekomendują rodzicom, aby Ci profilaktycznie zabierali swoje dzieci na badania psychologiczne. Warto przy tym wiedzieć, że są one przeprowadzane w sposób bardzo komfortowy dla pociech tak, aby nie wywołać u nich niepotrzebnego stresu.

Badania psychologiczne młodzieży

Badania psychologiczne młodzieży, często przeprowadzane są wśród uczniów, których można uznać za „trudnych”. Warto bowiem jest określić z punktu widzenia psychologa, jaki jest powód agresji dorastającego dziecka, jego pierwszych problemów z prawem, czy też nieumiejętnością w budowaniu kontaktów z dorosłymi. Wielokrotnie bowiem za tzw. „buntem młodzieńczym” stoją bardziej poważne czynniki aktywujące daną grupę zachowań, dlatego tak ważne jest to, aby udzielać młodzieży odpowiedniej pomocy. Niekiedy bowiem określona radykalna zmiana np. wyglądu i codziennego sposobu życia, może być związana z różnymi zaburzeniami osobowości, czy takimi chorobami, jak depresja czy choroba afektywna dwubiegunowa.

Podkreślić warto jednak, że do psychologa młodzież wysyłana jest nie tylko w przypadku różnych problemów życiowych. Często warto postawić na diagnozę predyspozycji zawodowych, która pozwoli określić, jakie studia powinien wybrać dany uczeń, oraz jakie zainteresowania powinien pogłębiać w swoim życiu.

Zarówno dzieciom, jak i młodzieży i dorosłym, pomagają specjaliści Prywatnego Centrum Pomocy Psychologicznej Synthesis Plus, które prowadzi także diagnozy oraz terapie logopedyczne, terapie małżeńskie, warsztaty dla nauczycieli, stymulacje rozwoju psychoruchowego dzieci, czy też zajęcia korekcyjno-kompensacyjne. Z pełną misją tegoż ośrodka, zapoznać się można na jego dedykowanej i szeroko opisanej stronie www. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas