Artykuł sponsorowany Badanie psychologiczne kierowców - czego się spodziewać?

Badanie psychologiczne kierowców - czego się spodziewać?

Aby zostać zawodowym kierowcą, trzeba spełnić szereg rozmaitych wymagań. Osoba, która chce pracować w tym zawodzie, musi posiadać odpowiednie uprawnienia, ale żeby je uzyskać, musi być przede wszystkim zdrowa - ważna jej tutaj kondycja zarówno psychiczna, jak i fizyczna. Zaświadczenie lekarskie jest konieczne do tego, aby przystąpić do kursu na prawo jazdy. Może się też okazać, że przyszły kierowca otrzyma skierowanie na badanie psychologiczne. Co sprawdza się na takich badaniach i jak one wyglądają? Dowiesz się z artykułu!

Kto musi wykonać badanie psychologiczne?

Badanie psychologiczne jest wymagane od osób, które chcą przystąpić do kursu na prawo jazdy kategorii C oraz C + E. W innych wypadkach nie ma takiej konieczności, ale oczywiście kierowca może je wykonać na własne żądanie.

Co ważne, w przypadku kierowców zawodowych konieczne jest regularne odbywanie tego typu badań - pierwsze odbywa się przed przystąpieniem do pracy, a kolejne co 5 lat. Kiedy kierowca skończy 60 lat, jest zobowiązany do wykonywania badań psychologicznych co 30 miesięcy. Ten aspekt został opisany dokładnie w Ustawie z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym.

Jak przygotować się na badanie psychologiczne?

Kondycja fizyczna, jak i psychiczna w dużej mierze zależy od naszego samopoczucia, a na nie z kolei ogromny wpływ ma odpoczynek. Dlatego przed przystąpieniem do badania porządnie się wyśpij. Unikaj również spożywania alkoholu lub innych substancji w ciągu poprzedzających badanie 24 godzin - mogą one negatywnie wpłynąć na końcową ocenę.

Jeżeli chodzi o sprawy praktyczne, koniecznie zabierz ze sobą dokument potwierdzający tożsamość (najczęściej jest to dowód osobowy lub prawo jazdy, jeżeli starasz się o możliwość przystąpienia do kursu na inną kategorię), szkła kontaktowe lub okulary, jeśli ich używasz, a także skierowanie na badanie.

Gdzie wykonuje się badania psychologiczne i jak ono przebiega?

Profesjonalne badanie psychologiczne kierowców można przeprowadzić w miejscu takim jak Gabinet Psychologiczny Aleksandra Miller. Osoba wykonująca badanie musi posiadać odpowiednie wykształcenie kierunkowe, a także uprawnienia umożliwiające sprawdzanie stanu psychiki przyszłego zawodowego kierowcy.

Podczas takiego badania psycholog przeprowadza wywiad z pacjentem, ocenia oraz bada jego sprawność intelektualną, poprawność procesów poznawczych, sprawność psychomotoryczną, a także ocenia osobowość pod kątem reakcji na trudne, stresujące sytuacje, które wymagają szybkiego podjęcia decyzji.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas