Materiał Partnera Profesjonalna pomoc psychologiczna w dobie pandemii koronawirusa

Profesjonalna pomoc psychologiczna w dobie pandemii koronawirusa

Obostrzenia sanitarne, związane z pandemią koronawirusa, z wiadomych przyczyn utrudniły nam codzienne funkcjonowanie. Pomimo tego, że rygorystyczna kwarantanna zahamowała rozwój epidemii na szerszą skalę, to niestety w przypadku wielu osób skutkowała znacznym pogorszeniem stanu psychicznego. Brak możliwości kontaktu z bliskimi, spędzanie dni w otoczeniu czterech ścian, niemożność przebywania na świeżym powietrzu, uprawiania sportu czy realizowania pasji – to wszystko skutkowało kiepskim samopoczuciem, a niekiedy nawet rozwinięciem bądź odnowieniem zaburzeń psychicznych. W takim wypadku konieczne jest zasięgnięcie specjalistycznej pomocy – często jednak powstrzymuje nas przed tym lęk związany z możliwością zarażenia się. W jaki sposób realizowana jest więc pomoc psychologiczna w dobie pandemii koronawirusa? 

Psychoterapia online

Alternatywą dla terapii prowadzonej przy bezpośrednim kontakcie jest psychoterapia online. Polega ona na rozmowach za pośrednictwem komunikatora internetowego – najczęściej jest to popularny Skype. Dzięki temu możemy realizować terapię na odległość – to wyeliminuje ryzyko zarażenia koronawirusem. Ponadto takie spotkania są często po prostu wygodne dla samego pacjenta – o ile nie odczuwa on dyskomfortu związanego z ewentualną obecnością innych domowników. Jest to jednak jedyna wada tego systemu. W domowym zaciszu często czujemy się bardziej pewnie i bezpiecznie, co może przełożyć się na skuteczność terapii. 

To również optymalna alternatywa dla osób, w których okolicy nie funkcjonuje żaden gabinet psychologiczny. Daje także możliwość na skorzystanie z usług specjalisty, działającego na terenie innego miasta. Coraz częściej psycholodzy, m.in. Renata Wolanowska-Michalak, w ramach świadczonych usług, oferują właśnie spotkania online. 

Teleporady psychologiczne 

Osoby, zmagające się z różnego rodzaju zaburzeniami psychicznymi, mogą doświadczyć kryzysów, które wymagają natychmiastowej interwencji. Jednak co w sytuacji, gdy dana osoba przebywa na kwarantannie lub nie ma możliwości, aby spotkać się z psychologiem ,,na żywo''? Wówczas istnieje opcja kontaktu telefonicznego, który szczególnie w trakcie pandemii zyskał na znaczeniu. W taki sposób psycholog może udzielić potrzebującej osobie porady psychologicznej lub wsparcia za pośrednictwem telefonu. Nie jest to oczywiście równorzędne z ,,normalnym'' spotkaniem, lecz na pewno przynosi pozytywne skutki. 

Podziel się