Materiał Partnera Znaczenie jakości urządzeń laboratoryjnych

Znaczenie jakości urządzeń laboratoryjnych

Urządzenia laboratoryjne, zwłaszcza te użytkowane w laboratoriach przemysłowych, gdzie na różnych etapach produkcji dokonuje się kontroli jakości danego podzespołu, bądź całego działającego elementu, dokładność i pewność pomiaru są niezwykle ważne. Aby zapewnić ich nienaganne działanie, czasem trzeba takie urządzenie pomiarowe przejrzeć, sprawdzić, czy nie ma odchyleń od norm i odpowiednio skalibrować, jeśli zachodzi potrzeba.

Rodzaje laboratoriów i sprzętu laboratoryjnego

Laboratoria, to miejsca, w których przeprowadza się różnego rodzaju badania. Najczęściej kojarzą nam się z badaniami krwi, ale okazuje się, że badania krwi nie wszędzie dla się przeprowadzić. Z grubsza laboratoria można podzielić na:

  • laboratoria szkolne,
  • laboratoria pomiarowe,
  • laboratoria fizyczne,
  • laboratoria medyczne,
  • laboratoria biologiczne,
  • laboratoria chemiczne.

W każdym z tych rodzajów laboratoriów można znaleźć inny sprzęt pomiarowy, sprzęt do doświadczeń i urządzenia. W laboratoriach fizycznych, czy pomiarowych na przykład, można badać działanie innych urządzeń, które później są wykorzystywane w zależności od tego, jakie parametry wskażą pomiary laboratoryjne. Laboratoria na podstawie badań przeprowadzonych w urządzeniach takich jak komory laminarne, autoklawy i inne, określają spełnienie wymogów konkretnych norm dla badanego przedmiotu i wydają na podstawie badań dokument, zwany raportem z testów. Taki raport musi zawierać konkretne wyniki pomiarów oraz informację o aparaturze pomiarowej, na jakiej badania były przeprowadzone, w tym datę ostatniego badania i kalibracji, ewentualnie naprawy tej aparatury w firmie specjalizującej się w serwisie urządzeń laboratoryjnych, takim jak Przedsiębiorstwo Melon, które nie tylko dokonuje napraw sprzętu laboratoryjnego, ale także zajmuje się przeglądami komór laminarnych i innej aparatury.

Naprawa i przegląd sprzętu laboratoryjnego

Dzięki regularnym przeglądom sprzętu laboratoryjnego i kalibracji urządzeń, laboratoria mają pewność, że dokonywane przez nich badania są wykonywane rzetelnie, a wyniki tych badań gwarantują jakość produktów i półproduktów, które mają za zadanie oceniać. Pomyłka w tego typu badaniach to często bardzo poważny problem, jeśli przeoczy się wadliwy produkt. Czasem może się okazać, że cała linia produkcyjna zostanie wycofana z handlu, albo klient zostanie pociągnięty do odpowiedzialności, po czym zwróci się do laboratorium o pokrycie jego kosztów i strat. Dlatego urządzenia laboratoryjne należy zawsze dokładnie oczyścić zgodnie z instrukcją oraz regularnie oddawać do naprawy lub przeglądu. Nie ma konkretnych danych dotyczących częstotliwości konserwacji sprzętu laboratoryjnego, lecz są pewne wytyczne, które można wziąć pod uwagę:

  • znaczenie dokładności pomiaru
  • warunki pracy sprzętu laboratoryjnego
  • stopień zanieczyszczeń mechanicznych i chemicznych w otoczeniu sprzętu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas